3 înfrângeri în 4 turnee jucate în 2022 pentru Simona Halep: de când nu a mai pierdut două meciuri la rând în WTA

Simona Halep WTA Simona Halep infrangere Simona Halep WTA Doha Tenis WTA Tenis
Data publicarii: Luni 21 Februarie 2022, 17:17
Data actualizarii: Luni 21 Februarie 2022, 17:21

Excluzând perioada în care a fost afectată de accidentări în 2021, Simona Halep nu a mai pierdut două meciuri la rând din toamna anului 2019.

Simona Halep a sfârșit eliminată în primul tur al competiției WTA 1000 de la Doha, înclinându-se în fața Carolinei Garcia după o oră și jumătate de joc, încheiat cu scorul de 6-4, 6-3.

Halep nu a fructificat niciuna din cele nouă mingi de break procurate pe serviciul franțuzoaicei, Garcia devenind a doua jucătoare din Hexagon care o învinge pe româncă în 2022, după Alize Cornet, în cadrul Openului Australian.

Simona Halep nu a mai pierdut două meciuri consecutiv în WTA din vara anului trecut

Este a treia înfrângere a Simonei Halep în acest sezon, pe care l-a început cu un titlu cucerit la Melbourne, în turneul WTA 250 Summer Set 1.

Simona Halep nu a mai înregistrat două eșecuri la rând în WTA din vara anului anterior, când era învinsă, la trei luni distanță, de către Angelique Kerber și Danielle Collins, în turneele de la Roma, respectiv Montreal.

Simona Halep a suferit 5 eșecuri la rând în WTA în perioada august 2018 - ianuarie 2019

Pauza cauzată de dubla ruptură musculară suferită la Roma a fost precedată de un alt eșec, în optimile turneului de la Madrid, în fața Elisei Mertens.

Excluzând perioada în care a fost afectată de accidentare, Simona Halep nu a mai pierdut două partide consecutive din ediția 2019 a Turneului Campioanelor, când era învinsă de Elina Svitolina și Karolina Pliskova, în faza grupelor.

Au existat însă și perioade mai întunecate în ce privește palmaresul Simonei Halep, care a încheiat sezonul 2018 cu 4 înfrângeri la rând și a început stagiunea 2019 cu un alt eșec, totalizând 5 consecutive.