Nadal a invins un jucator de cartea recordurilor, Hanescu joaca cu cel mai bun din 2011, romancele se bat intre ele la Roland Garros!

Roland Garros Tenis
Data publicarii: Miercuri 25 Mai 2011, 10:32
Data actualizarii: Miercuri 25 Mai 2011, 10:33

Rafa Nadal a obtinut greu calificarea in turul al II-lea de la Roland Garros.

Liderul clasamentului ATP si principalul favorit, Rafael Nadal, a avut un meci difcil cu americanul John Isner, locul 39 ATP, in turul intai al turneului de la Roland Garros, spaniolul impunandu-se dupa patru ore de joc, cu scorul de 6-4, 6-7 (2), 6-7 (2), 6-2, 6-4.

Nadal incearca sa-si apere titlul cucerit anul trecut si sa castige pentru a sasea oara in cariera turneul de la Roland Garros, egaland recordul detinut de suedezul Bjorn Borg, insa pana la aceasta editie spaniolul nu pierduse niciodata vreun set in prima mansa a competitiei pariziene.

Isner este tenismenul care a intrat in cartea recordurilor dupa ce a castigat cel mai lung meci din istorie. Partida cu francezul Nicolas Mahut de la Wimbledon a durat 11 ore si 5 minute si s-a incheiat dupa un incredibl 70-68 in decisiv.

Aceasta fost a treia victorie a lui Nadal obtinuta in fata lui Isner, in tot atatea meciuri disputate. Viitorul adversar al lui Nadal va fi tot un spaniol, Pablo Andujar, locul 48 ATP, intalnirea dintre ei fiind o premiera.

Sorana Carstea o va intalni pe Alexandra Dulgheru in turul 2

Sorana Cirstea, locul 99 WTA, s-a calificat, marti, in turul doi la Roland Garros, unde o va intalni pe Alexandra Dulgheru, cap de serie numarul 27.

Cirstea a invins-o, in runda inaugurala, cu scorul de 6-1, 6-3, dupa o ora si un minut, pe Patty Schnyder (Elvetia), pozitia 55 in ierarhia mondiala.

Sorana Cirstea si Alexandra Dulgheru s-au mai intalnit de doua ori, in 2007, la Bucuresti si Marsilia, si de fiecare data s-a impus Cirstea.

Pentru calificarea in turul doi la Roland Garros, Sorana Cirstea va incasa 25.000 de euro.

In afara de Cirstea si Dulgheru, in mansa secunda a tabloului feminin de simplu mai sunt calificate trei romance, Simona Halep, Irina-Camelia Begu si Edina Gallovits-Hall.

Hanescu va intalni cel mai bun jucator din 2011

Victor Hanescu l-a invins in primul tur la Roland Garros cu 7-5, 4-6, 6-1, 7-6(4) pe Benoit Paire si s-a calificat in turul 2 la Roland Garros.

Acolo, misiunea lui Victor Hanescu pare imposibila. Se va infrunta miercuri cu Novak Djokovic, cel mai in forma jucator din lume la ora actuala. Acesta l-a invins lejer cu 6-2, 6-1, 6-3 pe Thiemo De Bakke.

Daca va reusi marea surpriza miercuri, Hanescu va juca in turul 3 cu invingatorul din meciul Del Potro - Kavcic.

Sursa: Mediafax