Hanescu a abandonat meciul cu Djokovic! Adio, Roland Garros!

Victor Hanescu Novak Djokovic Tenis
Data publicarii: Miercuri 25 Mai 2011, 19:10
Data actualizarii: Miercuri 25 Mai 2011, 20:57

Victor Hanescu, locul 60 ATP, a abandonat, miercuri, meciul din turul doi al turneului de la Roland Garros, la scorul de 6-4, 6-1, 2-3, in favoarea adversarului sau, numarul doi mondial, sarbul Novak Djokovici, romanul acuzand dureri la coapsa stanga.

Hanescu, sfertfinalist in 2005 la Roland Garros si care a atins anul trecut turul trei al competitiei pariziene, va primi un cec in valoare de 25.000 de euro pentru evolutia sa pe tabloul principal de simplu.

Djokovici si Hanescu s-au mai intalnit pana acum de cinci ori, toate partidele fiind castigat de jucatorul sarb. Cei doi au fost adversari si anul trecut la Roland Garros, cand Djokovici s-a impus cu scorul de 6-3, 3-6, 6-3, 6-2, in turul trei.

De remarcat ca Hanescu a mai abandonat in fata lui Djokovici in 2008, la turneul din Masters Series de la Madrid, la scorul de 6-7 (8), 7-6 (6), 3-1 in favoarea sarbului, dupa doua ore si 20 de minute de joc.

Favoritul numarul doi pe zgura pariziana, neinvins in acest an in care a diputat 39 de meciuri, va evolua in turul trei impotriva argentinianului Juan Martin del Potro, locul 26 ATP. Castigatorul US Open, editia 2009, a pierdut toate cele trei meciuri jucate pana in prezent cu Djokovici.

Romania mai este reprezentata pe tablourile de simplu doar de Sorana Cirstea si Alexandra Dulgheru, care vor fi adversare, joi, intr-un meci din turul doi al turneului feminin.