VIDEO EXCLUSIV Moment fără precedent la Transylvania Open, în timpul meciului Arantxa Rus - Ana Bogdan (Pro Arena & VOYO)

Data publicarii: Vineri 09 Februarie 2024, 20:15
Data actualizarii: Vineri 09 Februarie 2024, 20:14

Ana Bogdan a înfruntat-o pe Arantxa Rus la Transylvania Open, competiție transmisă în direct pe Pro Arena & VOYO.

Cele două s-au întâlnit la Cluj pe suprafață dură pentru a disputa meciul din sferturile de finală ale competiției Transylvania Open. Duelul a fost arbitrat de Pablo Seijo-Rodriguez.

În al doilea set, moment în care Arantxa Rus conducea cu 5-4 la game-uri, neerlandeza a profitat de o scurtă pauză pentru a se uita într-un carnețel.

Cel mai probabil, sportiva și-a notat înainte de meci câteva tactici pentru a o doborî pe Ana Bogdan, care ocupă locul 65 WTA, în timp ce Rus se află pe poziția 45.

Ultima dată când Ana Bogdan și Arantxa Rus s-au confruntat a fost la simplu în Gaiba (Italia), pe iarbă, la Challenger-ul feminin, în optimi. Românca s-a impus atunci cu 2-0 la seturi.

Ana Bogdan, revenire de mare jucătoare, în optimile Transylvania Open

În direct la Pro Arena și VOYO, Ana Bogdan a câștigat cu 6-4, 6-4, optimea de finală disputată împotriva jucătoarei de 19 ani din Federația Rusă, Erika Andreeva.

În ciuda avantajului de 4-1 procurat de Andreeva în setul secund, Bogdan a jucat cel mai bun tenis al său atunci când circumstanțele au devenit potrivnice.

Ca rezultat, a schimbat complet cursul partidei și a încheiat întâlnirea cu o serie de cinci game-uri adjudecate consecutiv.