LIVE VIDEO Ana Bogdan, calificare dramatică în semifinalele Transylvania Open 2024! (LIVE pe Pro Arena și VOYO) Atmosferă de vis la Cluj

Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 09 Februarie 2024, 21:35
Data actualizarii: Vineri 09 Februarie 2024, 23:20

Ana Bogdan a învins-o pe Arantxa Rus, scor 3-6, 7-6, 7-6, după 3 ore și 28 de minute de joc, în sferturile Transylvania Open 2024, în direct la Pro Arena și VOYO.

Ana Bogdan - Arantxa Rus 3-6, 7-6, 7-6
meciul a fost LIVE pe Pro Arena și VOYO

• Game, set & meci, Ana Bogdan! Calificare dramatică pentru sportiva din Sinaia.
  • O va înfrunta pe Jaqueline Cristian în semifinalele Transylvania Open.

Ana Bogdan - Jaqueline Cristian se joacă sâmbătă, 10 februarie, de la ora 15:00 și va fi transmis în direct de Pro Arena și VOYO.

Ana Bogdan, rămasă fără glas după victoria carierei la Transylvania Open 2024 (LIVE pe Pro Arena și VOYO)

Set decisiv extrem de strâns. Niciuna dintre jucătoare nu convinge în game-urile jucate cu propria servă.

3-6, 7-6: game & set, Ana Bogdan! La a doua minge de set procurată, sportiva din țara noastră luptă admirabil și forțează eroarea adversarei, pe forehand. Nivel bun de agresivitate arătat în joc de româncă, în setul secund.

3-6: Bogdan comite o serie de erori neforțate în finalul setului și cedează.

• Punct spectaculos câștigat de Ana Bogdan, în debutul setului secund.

3-5 în setul 1: break reușit de olandeza Arantxa Rus, în finalul primului set. Va servi pentru a trece în avantaj la seturi.

Meciul Ana Bogdan - Arantxa Rus strânge cea mai mare audiență văzută până în prezent în ediția 2024 a Openului Transilvaniei din Cluj-Napoca. Peste 2000 de oameni asistă la partidă.

• Dacă va trece de Arantxa Rus, Ana Bogdan va juca în semifinale contra compatrioatei Jaqueline Cristian

Ana Bogdan (31 de ani, 65 WTA) o va întâlni pe Arantxa Rus (33 de ani, 45 WTA), în cel mai tare sfert de finală al Openului Transilvaniei, ediția 2024.

Meciul va fi transmis în direct și în exclusivitate de Pro Arena și VOYO vineri, 9 februarie, după ora 18:00.

Săptămână bună în tenisul românesc. Ana Bogdan: „Suntem din ce în ce mai puternice.”

• Jaqueline Cristian și Ana Bogdan, calificate în sferturile Transylvania Open 2024.
  • Sorana Cîrstea, calificată în sferturile turneului WTA 500 de la Abu Dhabi.

Deși o conduce cu 3-0 la meciurile directe pe sportiva olandeză, Ana Bogdan a dezvăluit că acest lucru contează doar într-o anumită măsură, mai importante fiind abordarea sa și atitudinea pe care o va avea pe durata confruntării.

„Nu mă gândesc că am bătut-o de trei ori. Victoriile vin în urma muncii pe care o depun și în urma disciplinei pe care o am, dar și a dorinței de a fi mai bună, pe zi ce trece.

În acest meci vor fi lucruri pe care îmi doresc să le fac. Știu că dacă le fac bine, am o atitudine bună, am gânduri bune și controlez bine stările atunci voi putea să o înving. Pe asta mă concentrez eu,” a declarat Ana Bogdan, în conferința de presă organizată după calificarea în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Cluj-Napoca.

În cele trei dueluri directe derulate până în prezent între Ana Bogdan și Arantxa Rus, jucătoarea din Țările de Jos a câștigat un singur set.

Ana Bogdan, revenire de mare jucătoare, în optimile Transylvania Open

În direct la Pro Arena și VOYO, Ana Bogdan a câștigat cu 6-4, 6-4, optimea de finală disputată împotriva jucătoarei de 19 ani din Federația Rusă, Erika Andreeva.

În ciuda avantajului de 4-1 procurat de Andreeva în setul secund, Bogdan a jucat cel mai bun tenis al său atunci când circumstanțele au devenit potrivnice.

Ca rezultat, a schimbat complet cursul partidei și a încheiat întâlnirea cu o serie de cinci game-uri adjudecate consecutiv.

Punctul senzațional câștigat de Ana Bogdan la Cluj-Napoca (LIVE pe Pro Arena și VOYO)