MINUNEA continua! A eliminat-o pe Simona Halep, acum a ajuns in sferturi la Australian Open! Salt spectaculos pentru chinezoaica Shuai Zhang

Shuai Zhang Australian Open Tenis
Data publicarii: Luni 25 Ianuarie 2016, 15:56
Data actualizarii: Luni 25 Ianuarie 2016, 16:00

Vezi aici rezultatele de la Australian Open.

Jucatoarea chineza de tenis Shuai Zhang continua sa faca senzatie la Australian Open, reusind sa se califice in sferturile de finala ale acestei competitii de Mare slem, dupa ce a invins-o in trei seturi, 3-6, 6-3, 6-3, pe americanca Madison Keys, intr-o partida disputata luni la Melbourne.

Zhang, venita din calificari, care a eliminat-o in primul tur pe romanca Simona Halep, a doua favorita a turneului de la antipozi, a avut nevoie de o ora si 45 minute pentru a se impune in fata lui Keyes, al carei joc a fost perturbat, insa, de o leziune musculara suferita in setul al doilea.

Reprezentanta Chinei, aflata pe locul 133 in clasamentul WTA, se va lupta pentru un loc in semifinale cu britanica Johanna Konta, numarul 47 mondial, care a trecut la randul ei, cu 4-6, 6-4, 8-6, de rusoaica Ekaterina Makarova, cap de serie numarul 21 la Openul Australiei.

De mentionat ca, pana acum, Shuai Zhang nu reusise sa castige nici macar un sigur meci de Mare Slem in cele 14 tentative anterioare, fiind eliminata de fiecare data in turul 1.