Marius Copil US Open US Open 2019 Tenis Marius Copil, victorie istorica! Romanul e in premiera in turul 2 la US Open dupa un meci maraton: il asteapta un duel de foc
Data publicarii: Miercuri 28 August 2019, 08:47
Data actualizarii: Miercuri 28 August 2019, 08:51

Marius Copil a castigat pentru prima oara un meci pe tabloul principal de simplu de la US Open.

Romanul l-a invins in 5 seturi pe francezul Ugo Humbert, alaturi de care a facut echipa la dublu, in cadrul Wimbledon 2019.

Copil a castigat scor 6-3, 5-7, 7-6(11), 4-6, 6-1, dupa 4 ore si 18 minute de joc. Rezilienta mentala si serviciul au fost factorii cheie in aceasta victorie pentru Marius Copil. In setul 3, Copil si Humbert au disputat un tie-break absolut fascinant, care s-a incheiat dupa 24 de puncte, cu Marius castigand 13-11. Copil a servit 17 asi in acest meci, cu 12 mai mult decat adversarul sau.

Marius Copil va juca cu Gael Monfils in turul al doilea

In turul secund, Copil va avea ca adversar un alt francez, Gael Monfils, care a trecut de Albert Ramos-Vinolas fara sa piarda set. Monfils s-a impus, scor 7-6(2), 6-4, 6-3 dupa 2 ore si 15 minute de joc.

Meciul Copil vs. Monfils se va juca joi, pe un teren si la o ora care urmeaza sa fie anuntate in cursul zilei de azi.