SIMONA HALEP - ASHLEIGH BARTY 3-6, 6-1, 10-8: VICTORIE pentru Simona in primul meci al anului! Halep a invins liderul mondial

Irina Begu A Day at The Drive Ashleigh Barty Simona Halep Venus Williams Tenis SIMONA HALEP - ASHLEIGH BARTY 3-6, 6-1, 10-8: VICTORIE pentru Simona in primul meci al anului! Halep a invins liderul mondial
Data publicarii: Vineri 29 Ianuarie 2021, 08:57
Data actualizarii: Vineri 29 Ianuarie 2021, 16:00

Simona Halep a invins-o pe Ashleigh Barty la finalul unui super tie-break plin de suspans.

Simona Halep - Ashleigh Barty 3-6, 6-1, 10-8

Super tie-break: GAME, SET & MECI, SIMONA HALEP!

• Ne antrenam pe o caldura de 40 de grade, multumesc, Darren! | Simona Halep, prima imagine alaturi de Darren Cahill in 2021

Simona Halep a castigat de la 0-1 la seturi partida neoficiala disputata in compania australiencei Ashleigh Barty (1 WTA). Durata totala a partidei a insumat 67 de minute de joc.

Statisticile finale ale meciului: asi 1-3, duble greseli 1-3, procentaj primul serviciu 57-56, procentaj puncte castigate pe primul serviciu 72-76, lovituri direct castigatoare 8-17, greseli nefortate 17-26, total puncte castigate 59-54.

"E minunat sa fiu aici din nou in Adelaide, am mai fost de doua ori si intotdeauna e o placere. Am avut nevoie de oxigen azi; cele doua saptamani petrecute in carantina nu au fost usoare, iar Ash nu arata de parca nu ar fi jucat deloc anul trecut, asa ca tin sa te felicit. Mereu cand joc cu ea e o lupta grozava," a declarat Simona Halep imediat dupa meciul castigat in defavoarea australiencei, scor 3-6, 6-1, 10-8.

"Adelaide e un oras frumos, oamenii de aici sunt calzi, ma bucur ca am avut ocazia sa joc in fata voastra, a fost o placere. De fapt, am fost foarte emotionata, m-am simtit ca si cum ar fi prima oara cand joc un meci," a adaugat numarul 2 WTA.

"Ma simt ca acasa aici, la Adelaide, pentru ca e orasul natal al lui Darren. El mi-a dat energia orasului si m-a facut sa sustin o echipa de fotbal australian. Ar trebui sa spun pe care?" a intrebat Simona, razand, fiind mai apoi avertizata ca s-ar putea sa supere o parte din fanii prezenti, fani ai rivalei, Adelaide Crows. "Sunt increzatoare, o s-o zic: o sustin pe Port Adelaide," a spus Simona Halep, atragandu-si atat urale din tribune, cat si huiduieli.

"Poate ca n-ar trebui sa crezi orice spune Darren," i-a spus intervievatorul Simonei, Halep replicand instant: "Am incredere in el, stiu ca Port Adelaide e o echipa buna," a completat Simona Halep.

Super tie-break-ul va fi castigat de prima jucatoare care va ajunge la 10 puncte. In caz de egalitate la 9-9, Halep si Barty vor juca pana in momentul in care una dintre cele doua isi va apropia doua puncte consecutiv.

Statistici setul 2: asi 1-1, duble greseli 0-2, procentaj primul serviciu 48-80, puncte castigate pe primul serviciu 8-7, total puncte castigate 28-14.

Setul 2:

6-1: SET SIMONA! Halep face un set aproape imaculat si va lupta pentru victorie in super tie-break.

5-1: Dublu break, Simona, dupa un game castigat la 30.

4-1: Cateva scurte inspirat puse de Simona Halep ii aduc avantajul intr-un game adjudecat la zero.

3-1: Ashleigh Barty comite o serie de greseli nefortate care ii permit Simonei sa isi treaca in cont primul break al meciului.

2-1: Halep conduce din nou, dupa un game in care a cedat un singur schimb de mingi.

1-1: Barty egaleaza dupa un game castigat la 30.

1-0: Simona salveaza o minge de break si deschide cu hold setul secund.

Statistici primul set: asi 0-2, duble greseli 1-0, procentaj primul serviciu 63-54, puncte castigate pe primul serviciu 82-86, total puncte castigate 21-32.

Setul 1:

3-6: SET reusit de Barty, dupa 29 de minute de joc.

3-5: Simona Halep, aplaudata la scena deschisa de publicul australian, dupa un tweener de senzatie. Game adjudecat in prelungiri pentru campioana de la Wimbledon.

2-5: Australianca leaga doua game-uri fara punct pierdut la rand, incheind game-ul cu un as.

2-4: Ashleigh Barty face primul break al meciului, profitand de cateva servicii ratate ale Simonei Halep. Romanca a salvat doua mingi de break la scorul de 15-40.

2-3: Hold autoritar bifat de Ashleigh Barty, care face primul game alb al partidei demonstrative.

2-2: Simona construieste elegant punctele cu forehand-ul si cauta cu succes greseala defensiva a lui Ashleigh. Game la 30 pentru Halep, care incheie game-ul cu un rever in lung de linie marca inregistrata.

1-2: Primul game ajuns in prelungiri este adjudecat de Barty, care iese curajos la fileu si inchide punctele decisive.

1-1: Halep deschide punctele eficient cu prima serva si face game la 15.

0-1: Barty isi apropie primul game la serviciu, cedand un singur punct.

Simona Halep incepe meciul la retur.

In tribunele Arenei Memorial Drive se afla aproximativ 4000 de spectatori fara masca. Mai mult, toti jucatorii care au incheiat cu brio perioada de carantinare vor putea sa isi desfasoare activitatile in voie, neavand obligatia de a purta masca pentru restul perioadei in care se vor afla pe teritoriul Australiei.

Rafael Nadal a trecut de Dominic Thiem in doua seturi, scor 7-5, 6-4, obtinand break-urile decisive tocmai in finalul seturilor. Halep si Barty sunt asteptate sa intre pe teren in cel mai scurt timp.

Competitia neoficiala A Day at The Drive se va incheia cu meciul dintre Irina Begu si Venus Williams. Cele doua se vor duela pret de un singur set.

Simona Halep joaca in dimineata zilei de vineri, 29 ianuarie primul meci al anului 2021. Adversara ii va fi tocmai liderul mondial, Ashleigh Barty, care va fi sustinuta din tribune de aproximativ 4000 de spectatori. Meciul se va juca pe Arena Memorial Drive Park din Adelaide in cadrul unei competitii neoficiale, intitulate A Day at The Drive premergatoare primelor turnee oficiale din acest sezon.

Dupa acest meci de incalzire, Simona Halep va face deplasarea la Melbourne, unde va ramane pentru turneul WTA 500 care va incepe in data de 31 ianuarie, dar si pentru primul turneu de mare slem al anului, Australian Open, fixat pentru intervalul 8-21 februarie.

Mai devreme in aceasta dimineata, Serena Williams a invins-o pe Naomi Osaka in trei seturi, scor 6-2, 2-6, 10-7, iar Novak Djokovic si Filip Krajinovic au jucat fiecare cate un set in compania italianului Jannik Sinner, ambii sarbi impunandu-se cu 6-3.

Meciul dintre Halep si Barty va debuta la scurt timp dupa incheierea duelului dintre numerele 2 si 3 ATP, Rafael Nadal, respectiv Dominic Thiem. Surpriza organizatorilor este ca Irina Begu va juca si ea astazi la Adelaide, intr-un meci de un set impotriva surorii mai mari a Serenei, Venus Williams.

De-a lungul timpului, Simona Halep si Ashleigh Barty s-au intalnit de patru ori in circuitul WTA. Romanca si-a adjudecat ambele partide disputate in 2018, iar in 2019 cele doua jucatoare si-au impartit in mod egal numarul victoriilor, bilantul total aratand in prezent 3-1 pentru Halep.