Alexandra a pierdut finala de la Kuala Lumpur! Dulgheru - Wozniacki: 6-4, 2-6, 1-6. Ploaia a intrerupt 2 ore meciul!

Alexandra Dulgheru Caroline Wozniacki Kuala Lumpur Tenis
Data publicarii: Duminica 08 Martie 2015, 15:49
Data actualizarii: Duminica 08 Martie 2015, 16:30

Vezi pe www.sport.ro desfasurarea meciului dintre Alexandra Dulgheru si Caroline Wozniacki de la Kuala Lumpur.

Meciul a durat o ora si 50 de minute. Dulgheru a obtinut un premiu de 21.400 de dolari si 180 de puncte WTA, iar Wozniacki 43.000 de dolari si 280 de puncte WTA.

LIVE UPDATE

6-1 Wozniacki face break-ul si castiga setul si finala de la Kuala Lumpur!

5-1 Alexandra intoarce de la 0-40 si isi castiga serviciul

5-0 Wozniacki a castigat la zero, din nou!

4-0 acum, Dulgheru pare sa fi cedat

3-0 pentru adversara Alexandrei, isi ia din nou serviciul

2-0 Wozniacki reuseste break-ul si are doua game-uri avans, deja

1-0 pentru Wozniacki in setul trei, si-a luat primul serviciu

2-6 si Wozniacki egaleaza la seturi

2-5 pentru Wozniacki, iar Alexandra serveste.

1-4. Wozniacki pare sa nu aiba probleme in acest set.

1-3 si Alexandra Dulgheru castiga primul game al setului doi.

0-3 pentru Wozniacki care porneste spectaculos.

0-2 pentru Wozniacki in setul al doilea.

6-4!!! Alexandra Dulgheru castiga primul set al finalei!

5-4 pentru Alexandra Dulgheru!

4-4. Alexandra Dulgheru egaleaza! Meci spectaculos cu Wozniacki pana acum

3-4. Wozniacki reintra extraordinar in meci si reuseste sa castige si sa conduca

3-3. Wozniacki reuseste sa egaleze.

3-2 pentru Alexandra Dulgheru, care serveste si mentine un ritm bun in acest meci.

2-1 pentru Alexandra Dulgheru, care reuseste break-ul!

1-1, 14:30. Dupa doua ore de pauza, cele doua jucatoare revin pe teren si fac incalzirea. Dulgheru are sansa unui break in acest moment.

1-1, avantaj pentru Alexandra Dulgheru pe serviciul lui Caroline - meciul se intrerupe la ora 12:30 din cauza ploii.

1-1. Alexandra Dulgheru se mentine bine in meci, isi castiga serviciul si arata o forma buna.

0-1. Caroline Wozniacki isi castiga serviciul si conduce in aceasta finala.

DULGHERU, CALIFICATA DUPA UN MECI DE PESTE 3 ORE

Alexandra Dulgheru si Caroline Wozniacki au mai fost adversare pana in prezent de doua ori, ambele meciuri fiind castigate de sportiva daneza. Wozniacki a invins-o pe Dulgheru in 2010, in turul trei la Roland Garros (6-3, 6-4), iar in acest an, in turul doi al turneului de la Doha, a beneficiat de abandonul romancei (6-1, 3-0).

Pentru Dulgheru, 25 de ani, fosta ocupanta a locului 26 in 2011, aceasta este a treia finala din cariera. Ea a mai jucat doua finale in circuitul WTA, ambele la Varsovia, in 2009 si 2010, si de fiecare data si-a trecut in palmares titlul la turneul polonez de categorie Premier.

Wozniacki a invins-o in semifinale, cu scorul de 6-2, 6-2, intr-o ora si 17 minute, pe Su-Wei Hsieh din Taiwan, locul 181 WTA, beneficiara a unui wild card.

Dulgheru, locul 94 WTA, a obtinut calificarea in finala tot sambata, impunandu-se in meciul cu australianca Jarmila Gajdosova, a patra favorita, scor 5-7, 7-5, 7-6 (7/4).

"Nu imi vine sa cred ca s-a terminat pana la urma meciul! La un moment dat eram putin frustrata si nervoasa, pentru ca eram obosita. Au fost momente in care simteam ca nu mai pot continua, eram obosita si din aceasta cauza mai inceata. M-am fortat pentru fiecare punct pana la ultimul, desi pe alocuri faceam greseli. Gajdosova a jucat incredibil de bine si a fost o adversara meritorie. A servit foarte bine si stiam ca trebuie sa rezist, pentru ca Gajdosova avea un joc consistent. Sunt foarte bucuroasa ca am castigat meciul", a spus Dulgheru.