SIMONA HALEP - POLONA HERCOG 5-7, 7-6, 6-2 | THRILLER NIGHT! Meci maraton pentru Simona Halep, care a luptat incredibil dupa un prim set pierdut

Simona Halep ora de start simona halep polona hercog rezultat simona halep polona hercog simona halep miami 2019 simona halep polona hercog Tenis SIMONA HALEP - POLONA HERCOG 5-7, 7-6, 6-2 | THRILLER NIGHT! Meci maraton pentru Simona Halep, care a luptat incredibil dupa un prim set pierdut
Data publicarii: Duminica 24 Martie 2019, 22:09
Data actualizarii: Duminica 24 Martie 2019, 23:24

Simona Halep - Polona Hercog, meci din turul 3 al turneului de la Miami, se va juca in aceasta seara.

Set 2

7-6 Simona castiga tie break-ul si vom avea set decisiv!
6-6 Setul secund se va decide la tie break
6-5 Simona Halep are nevoie de break pentru a castiga setul si a trimite meciul in decisiv
5-4
Rebreak Hercog!
5-3
Si breakul vine! Simona se duce la doua gameuri distanta
4-3
Simona Halep are nevoie de un break pentru a capata incredere si pentru a impinge meciul in set decisiv

4-4
Break Simona Halep, care reuseste sa egaleze dupa ce Dobre a ajutat-o cu cateva indicatii
3-4
Simona castiga un game, apoi cere interventia antrenorului Daniel Dobre
2-4
Un nou game castigat de Polona Hercog pe propriul serviciu. Hercog nu a gresit deloc pana acum la serviciu
2-3 Simona Halep tine aproape de Hercog, dar imediat dupa incheierea gameului cere ajutor medical. Ea acuza o durere la piciorul stang
1-3
Lucrurile se complica pentru Halep in primul set. Hercog a gasit pana in acest moment "antidotul" pentru jocul Simonei
1-2
Break Polona Hercog
1-1
Hercog isi castiga si ea serviciul
1-0
Simona Halep incepe meciul la serviciu si castiga primul game

Organizatorii au anuntat ca partida romancei contra slovenei Polana se juca duminica, nu mai devreme de ora 20:00, ora Romaniei. Daca va castiga acest meci, Simona Halep se va califica in optimi la Miami.

Hercog a fost eliminata in ultimul tur al calificarilor de Laura Siegemund, dar a beneficiat de retragerea Lesiei Tsurenko, retragere venita inaintea partidei din turul secund de la Miami. Polona Hercog a intrat in locul lui Tsurenko si a invins-o pe Misaki Doi in doua seturi, scor 7-6, 6-4. Hercog se afla pe locul 93 in clasamentul WTA.

Simona Halep si Polona Hercog s-au mai intalnit o singura data, in urma cu 10, la turneul din Sofia. Atunci, slovena a castigat in trei seturi, scor 7-6, 1-6, 6-2.

"Stiu ca Hercog are o lovitura puternica de forehand si serveste bine. Va trebui sa-mi ajustez pozitia din teren si vom vedea ce va fi. Sunt increzatoare", a declarat Simona Halep la conferinta de presa.

Cum poate redeveni Simona Halep lider mondial

In acest moment, exista doua scenarii care o pot duce pe Simona Halep din nou in fruntea clasamentului WTA.

1. Halep se califica in finala de la Miami. Pentru ca ea sa redevina lider mondial, Petra Kvitova nu trebuie sa ajunga in finala, iar Angelique Kerber nu trebuie sa castige competitia.

2. Halep castiga turneul de la Miami.

Serena Williams s-a retras de la Miami

Serena Williams s-a retras de la Miami Open 2019 acuzand probleme la genunchiul stang!

"Sunt dezamagita ca trebuie sa abandonez! Sper sa ne vedem anul viitor aici! Multumesc organizatorilor pentru oportunitatea de a juca pe noua arena Hard Rock",
a transmis Serena Williams.

Halep, victorie la dublu

Simona Halep a fost protagonista in cel mai tare meci al zilei la dublu de la Miami.

Simona Halep si Julia Goerges au obtinut o victorie importanta la dublu! Echipa romano-germana a reusit sa le elimine in primul tur pe favoritele numarul 2, Kristina Mladenovic si Timea Babos (6 titluri cucerite impreuna), scor 4-6, 6-1, 10-6.

In continuare, Simona si Julia se vor duela cu invingatoarele partidei dintre Groenefeld/Hradecka si Niculescu/Spears.