VIDEO EXCLUSIV Gabriela Ruse, calificare spectaculoasă în semifinalele de la Transylvania Open. A revenit după ce a pierdut un set la zero

Data publicarii: Vineri 20 Octombrie 2023, 18:22
Data actualizarii: Vineri 20 Octombrie 2023, 19:20

Gabriela Ruse a obținut un rezultat important la turneul WTA Transylvania Open, competiție transmisă în direct pe PRO ARENA și VOYO

Jucătoarea de tenis din România a avut o partidă dificilă în sferturile de finală, în fața unei adversare mai bine clasată, însă a reușit o evoluție entuziasmantă.

Gabriela Ruse (188 WTA) a trecut de Emiliana Arango (118), scor 6-1, 0-6, 6-1, după o oră și 46 de minute de joc.

Pentru un loc în ultimul act al competiției, românca o va avea ca oponentă pe câștigătoarea partidei dintre Ana Bogdan (73 WTA) și Rebeka Masarova (67 WTA).

În urca calificării în semifinalele de la Transylvania Open, Gabriela Ruse va urca până pe pozția 144 WTA.

• $11,275 câștigă jucătoarele care se califică în semifinale la Transylvania Open 2023

"A fost un efort mare, sunt foarte obosită. A jucat bine, a alergat bine. N-am cuvinte să explic totul, vreau să le mulțumesc tuturor, pentru că m-ați susținut și mi-ați dat energie", a declarat Gabriela Ruse, la final.