Fostul elev al lui Mouratoglou cere socoteală oficialilor ATP: de ce îi acuză după meciul cu Sinner de la Monte Carlo

Patrick Mouratoglou ATP Monte Carlo Holger Rune Jannik Sinner Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Sambata 13 Aprilie 2024, 19:06
Data actualizarii: Sambata 13 Aprilie 2024, 19:06

Holger Rune s-a săturat de tratamentul pe care l-a primit din partea circuitului ATP.

Holger Rune și-a exprimat nemulțumirile față de oficialii ATP, după eliminarea suferită în faza sferturilor de finală ale turneului ATP Masters 1000 de la Monte Carlo.

Fostul elev al antrenorului Patrick Mouratoglou s-a plâns de programările dezavantajoase, dar și de tonul folosit pe contul oficial de pe platforma X.

Holger Rune, dezamăgit de ATP, în săptămâna turneului de la Monte Carlo

„Fie ca forța să fie cu tine,” a scris ATP pe contul oficial de X, în descrierea unei lovituri direct câștigătoare semnate de Jannik Sinner, împotriva danezului Holger Rune?

„Ce înseamnă asta, ATP? Nu e de parcă mi-ați oferit cele mai bune condiții de joc. A trebuit să joc două meciuri în sesiunea de zi după ce terminasem anterior meciul în sesiunea de seară, neavând timp de recuperare.

Rune a pierdut sfertul de finală cu Sinner

• 6-4, 6-7 (6), 6-3 a fost scorul final al meciului, încheiat după 2 ore și 42 de minute.

Arbitrul de scaun a făcut câteva greșeli importante și a oferit un avertisment eronat, care a perturbat jocul.

Fie ca forța să fie cu tine... Iisuse Hristoase!”, a replicat Holger Rune, văzând postarea publicată de ATP.

Fost număr 4 mondial, în 2023, Holger Rune (20 de ani) are în palmares patru titluri în circuitul ATP, dintre care două cucerite la Munchen.

Cel mai important trofeu ridicat a venit la Paris-Bercy, în toamna anului 2022, când l-a învins pe Novak Djokovic, în finală, pe vremea când se afla sub comanda lui Patrick Mouratoglou.