Marcu Czentye
Data publicarii: Sambata 13 Aprilie 2024, 11:22
Data actualizarii: Sambata 13 Aprilie 2024, 11:38

Turneul ATP Masters 1000 de la Monte Carlo propune două semifinale de lux.

Stefanos Tsitsipas, Jannik Sinner, Novak Djokovic și Casper Ruud au reușit calificarea în penultimul act al competiției ATP Masters 1000 de la Monte Carlo

Fost câștigător pe zgura din Monaco, grecul Tsitsipas l-a depășit în sferturi pe rusul Karen Khachanov, scor 6-4, 6-2, partidă urmată de cel mai captivant sfert de finală jucat.

2 ore și 42 de minute a durat sfertul de finală dintre Sinner și Rune, încheiat 6-4, 6-7 (6), 6-3

Italianul Jannik Sinner și danezul Holger Rune au stat pe teren 3 ore fără 15 minute, într-o confruntare încheiată scor 6-4, 6-7 (6), 6-3.

Sârbul Novak Djokovic a avut emoții doar în primul set al duelului cu australianul Alex De Minaur, de care a trecut cu 7-5, 6-4.

În încheierea zilei de vineri, fostul finalist de la Roland Garros, norvegianul Casper Ruud să îl depășească pe francezul Ugo Humbert, 6-3, 4-6, 6-1.

Sinner și Djokovic ar putea juca finala pe zgura de la Monte Carlo

În semifinalele de sâmbătă, 13 aprilie, Stefanos Tsitsipas va primi replica celui mai în vogă tenismen al momentului, Jannik Sinner, după ora 14:30.

Cel puțin două ore mai târziu, Novak Djokovic - fără antrenor - își va măsura forțele cu scandinavul Casper Ruud, în reeditarea finalei Roland Garros 2023.