Bernadette Szocs Eliza Samara Europe Top 16 Tenis
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 26 Februarie 2023, 14:05
Data actualizarii: Duminica 26 Februarie 2023, 14:25

Competiția de la Montreux adună cele mai valoroase jucătoare de tenis de masă din Europa.

Bernadette Szocs a fost învinsă de germanca Ying Han, deţinătoarea trofeului, cu 4-0 (11-8, 11-9, 11-9, 11-6), sâmbătă, în sferturile de finală ale turneului Europe Top 16 Cup de la Montreux (Elveţia), care reuneşte crema sportului cu mingea de plastic de pe continent.

În optimi, românca trecuse de poloneza Natalia Bajor cu scorul de 4-0 (11-7, 11-7, 11-4, 11-8).

• Antrenamente dure si sexy pentru Bernadette Szocs! Printesa tenisului de masa trage tare in curtea casei

Bernadette Szocs, campioană în 2018

Tot în optimi, Elizabeta Samara a fost învinsă de austriaca Sofia Polcanova, triplă medaliată cu bronz, cu 4-0 (11-4, 14-12, 11-3, 11-6).

Samara a participat pentru a 13-a oară la Top 16 Europa în ultimii 14 ani, având în palmares o medalie de bronz câştigată în 2018, când titlul a fost obţinut de Bernadette Szocs.

Szocs a mai obţinut o medalie de argint (2019) şi două de bronz (2021, 2022).