Câți bani a câștigat Simona Halep la Indian Wells. Românca, aproape de o performanță istorică

Simona Halep bani simona halep indian wells Iga Swiatek Indian Wells Tenis
Data publicarii: Sambata 19 Martie 2022, 08:12
Data actualizarii: Sambata 19 Martie 2022, 08:24
Simona Halep (26 WTA) a fost eliminată în semifinalele turneului de la Indian Wells, după ce a pierdut contra polonezei Iga Swiatek (4 WTA), scor 6-7 (6), 4-6.

Grație parcursului de la Indian Wells, Simona Halep a adăugat 390 de puncte în clasamentul WTA și va reveni în top 20. Fostul lider mondial va ocupa de săptămâna viitoare poziția 19 WTA, cu 2222 de puncte.

Câți bani a câștigat Simona Halep la Indian Wells 2022

Pentru calificarea în semifinalele de la Indian Wells, Simona Halep va încasa un cec în valoare de 343.985 de dolari. Finalista va primi 656.110 dolari, în timp ce câștigătoarea turneului va adăuga în cont 1.231.245 dolari.

Astfel, constănțeanca ajunge la suma de 38.632.520 de dolari câștigată din tenis și se menține pentru moment pe locul 4 în clasamentul all-time din tenisul feminin.

Simona Halep este foarte aproape să o devanseze pe Maria Sharapova (38.777.962 dolari) și să urce pe podium în ierarhia celor mai bine plătite jucătoare de tenis. Primele două clasate sunt surorile Williams, Serena și Venus, cu 94.518.971, respectiv 42.280.540 de dolari.