Data publicarii: Marti 28 August 2007, 19:17
Data actualizarii: Marti 28 August 2007, 19:17
FEDERER "LA PAS" - BAGDATIS, OUT
Surpriza la Us Open. Cipriotul Marcos Bagdatis,  favorit numarul 18, a fost eliminat de "Bestia din Belarus" Max Mirni. Marii favoriti Roger Federer si Justine Henin nu au avut insa nici o emotie.

Federer face legea in tenis pe orice suprafata. Extraterestrul de pe iarba se descurca de minune si pe terenul sintetic de la US Open. Elvetianul a facut spectacol in primul tur si a avut nevoie de 32 de minute ca sa treaca de americanul Scoville Jenkins, scor 6-3, 6-2, 6-4.

Nici favorita de la fete, Justine Henin, n-a avut emotii si a batut-o pe nemtoaica Julia Goerges in 2 seturi, 6-0, 6-3.

Meciul zilei a fost insa cel dintre Marcos Bagdatis si bielorusul Max Mirni. Bestia Mirni a castigat primele 2 seturi cu 6-3, 7-5, Bagdatis a revenit uimitor in setul 3,  insa meciul s-a decis la tie-break si Mirni acastigat dupa un set 4 de foc.