Azarenka e regina de la Australian Open! Victorie incredibila cu Na Li! E doar a 2-a jucatoare care reuseste asta in ultimii 8 ani:

Australian Open Victoria Azarenka Tenis
Data publicarii: Sambata 26 Ianuarie 2013, 14:05
Data actualizarii: Sambata 26 Ianuarie 2013, 14:07

Victoria Azarenka - Na Li 4-6, 6-4, 6-3! Finala masculina dintre Andy Murray si Novak Djokovic este duminica!

Jucatoarea belarusa de tenis Victoria Azarenka si-a pastrat titlul la Australian Open, dupa ce a trecut de chinezoaica Na Li, scor 4-6, 6-4, 6-3, sambata, la Melbourne, informeaza AFP.

Azarenka a obtinut astfel al doilea titlu de Grand Slam din cariera si, datorita acestei victorii, isi va pastra locul 1 in clasamentul WTA.

Ea s-a impus intr-o finala dramatica, marcata de doua accidentari ale lui Na Li la glezna si de intreruperea timp de zece minute din cauza unor artificii care au celebrat ziua nationala a Australiei.

Na Li s-a accidentat prima oara la glezna stanga in mijlocul setului doi. Dupa ce a primit ingrijiri pe teren, ea a reluat jocul pentru a reveni de la 1-3 la 4-4, dar pierzand in cele din urma setul. Apoi Li Na a cazut in setul trei si a primit din nou ingrijiri pe teren.

Azarenka, 23 de ani, este doar a doua jucatoare de la ultimele 25 turnee de Grand Slam care se impune in finala dupa ce a pierdut primul set.

Sursa foto: Getty Images