Angelique Kerber, prima finalista la Wimbledon 2018! A invins-o in doua seturi pe Jelena Ostapenko

Angelique Kerber Angelique Kerber Wimbledon 2018 Finala Wimbledon 2018 Kerber Wimbledon 2018 Wimbledon 2018 Tenis
Data publicarii: Joi 12 Iulie 2018, 16:20
Data actualizarii: Joi 12 Iulie 2018, 16:22

Kerber e in fata unei noi peroformante importante.

Eleva belgianului Wim Fissette, Angelique Kerber, a reusit sa obtina calificarea in finala turneului de la All England Club dupa un meci foarte bun impotriva mult mai tinerei sale adversare, Jelena Ostapenko.

Desi letona a inceput foarte bine si a tinut pasul cu fostul lider mondial din WTA, sportiva de 21 de ani si-a pierdut serviciul la 3-4, iar apoi inca o data la 3-5. Setul secund a decurs intr-un singur sens, cel al nemtoaicei de pe locul 10 WTA. Letona nu pierduse niciun set pana in semifinala disputata cu nemtoaica Angelique Kerber.

Fostul lider mondial din circuitul feminin de tenis s-a calificat in finala dupa o victorie in minimul de seturi, scor 6-3, 6-3. Partida a durat o ora si 9 minute.

Angie a mai ajuns o data in finala turneului londonez, in 2016, atunci a fost invinsa de nimeni alta decat Serena Williams, scor 7-5, 6-3. Pana in ultimul act, Kerber a trecut de Zvonareva, Liu, Osaka, Bencic, Kasatkina si Ostapenko. In continuare, sportiva din Germania o va intalni in ultimul act al competitiei de la Londra pe castigatoarea dintre Serena Williams si Julia Goerges. Daca americanca se va impune, am putea avea parte de o reeditare a finalei din 2016.