Federer eliminat DRAMATIC, Nadal a scapat ca prin minune! Cum arata semifinalele masculine de la Wimbledon

Autor: Sport.ro
Miercuri 11 Iulie 2018, 23:13

Au fost stabilite semifinalele probei masculine de simplu la Wimbledon 2018!

Instaleaza aplicatia SPORT.RO pentru Android si iOS. Ai stirile momentului si livescore din toate campionatele!

Toata Romania vede Romania in direct la PRO TV! Sambata, 23 martie, 19:00, Suedia - Romania! Marti, 26 martie, 21:45, Romania - Feroe!

Novak Djokovic este primul jucator dintre cei 8 antrenati in sferturile de finala la Wimbledon care a reusit sa obtina calificarea in penultimul act la All England Club. Sarbul, fost lider mondial, s-a calificat miercuri in semifinalele turneului de Grand Slam de la Wimbledon, dupa o victorie in patru seturi cu japonezul Kei Nishikori, 6-3, 3-6, 6-2, 6-2. Djokovic, acum locul 21 mondial, nu mai atinsese o semifinala la un turneu major din septembrie 2016, cand a pierdut finala de la US Open in fata elvetianului Stan Wawrinka. Nole nu a mai castigat un turneu de un an, de la victoria inregistrata la Eastbourne in iulie 2017. Nishikori, clasat mai jos, locul 28 ATP, nu a reusit sa-i tina piept lui Djokovic decat pentru un set.

Socul zilei s-a produs in meciul dintre Roger Federer si Kevin Anderson. Federer, campionul en-titre, a fost eliminat miercuri in sferturile de finala la Wimbledon de catre sud-africanul Kevin Anderson, 2-6, 6-7 (5-7), 7-5, 6-4, 13-11, dupa un meci de 4 ore si 17 minute. Federer, 36 de ani, numarul 2 ATP, aflat in cursa pentru cucerirea celui de-al noualea trofeu la Londra, parea aproape de victorie dupa ce s-a impus in primele doua seturi, ajungand la 34 de seturi consecutive castigate la Wimbledon. Anderson a reusit sa salveze o minge de meci sis a revina spectaculos in meci. Tenismenul din Tara Cantoanelor, victorios in 20 de turnee de Grand Slam, ultimul fiind Open-ul Australiei, in ianuarie, nu mai pierduse inainte de semifinale la Wimbledon din 2013, cand a fost invins in turul secund de ucraineanul Serghei Stahovski.

Cel de-al treilea sfert de finala nu a reprezentat neaparat o surpriza. John Isner, locul 10 ATP, a obtinut calificarea in penultimul act al competitiei dupa ce a trecut de Milos Raonic, locul 32 ATP, in 4 seturi. Canadianul a inceput in forta si si-a adjudecat primul set, insa apoi americanul a servit cu mult mai bine si s-a putut concentra pentru a castiga urmatoarele trei seturi. Meciul a durat doua ore si 44 de minute, scor 6-7, 7-6, 6-4, 6-3. Acest rezultat reprezinta o premiera pentru american, care a atins cea mai inalta treapta la un turneu de Grand Slam in intreaga cariera.

Ultimul tenismen care a obtinut calificarea in semifinale la All England Club este Rafael Nadal. Ibericul nu a avut deloc o misiune usoara in sferturi, acolo unde a avut un adversar de calibru, pe argentinianul Juan Martin Del Potro. Chiar si asa, ibericul s-a impus, la capatul unei batalii crancene, scor 7-5, 6-7, 4-6, 6-4, 6-4. Asemenea marelui sau rival, Federer, care a ratat minge de meci in setul trei al disputei cu Anderson, Rafa putea sa isi faca partida din ultimii 8 mult mai usoara. A avut trei mingi de set la rand in setul secund, insa a pierdut incredibil mansa. 2 trofee are Nadal la Wimbledon (2008 si 2010). El a mai disputat alte trei finale (2006, 2007 si 2011). 3 mingi de break a avut Del Potro la 4-3 pentru Rafa in decisiv. Spaniolul a revenit intr-un game care a durat mai bine de 10 minute. Sansa a fost una enorma pentru uriasul bland, asa cum este supranumit Delpo in circuit, in conditiile in care in tot meciul a avut doar 10 oportunitati de break. 31 de asi a trimis argentinianul, fata de cei doar 3 ai ibericului.