Federer eliminat DRAMATIC, Nadal a scapat ca prin minune! Cum arata semifinalele masculine de la Wimbledon

Roger Federer Juan Martin del Potro Kevin Anderson rafael nadal Wimbledon Tenis Federer eliminat DRAMATIC, Nadal a scapat ca prin minune! Cum arata semifinalele masculine de la Wimbledon
Data publicarii: Miercuri 11 Iulie 2018, 23:13
Data actualizarii: Miercuri 11 Iulie 2018, 23:19

Au fost stabilite semifinalele probei masculine de simplu la Wimbledon 2018!

Novak Djokovic este primul jucator dintre cei 8 antrenati in sferturile de finala la Wimbledon care a reusit sa obtina calificarea in penultimul act la All England Club. Sarbul, fost lider mondial, s-a calificat miercuri in semifinalele turneului de Grand Slam de la Wimbledon, dupa o victorie in patru seturi cu japonezul Kei Nishikori, 6-3, 3-6, 6-2, 6-2. Djokovic, acum locul 21 mondial, nu mai atinsese o semifinala la un turneu major din septembrie 2016, cand a pierdut finala de la US Open in fata elvetianului Stan Wawrinka. Nole nu a mai castigat un turneu de un an, de la victoria inregistrata la Eastbourne in iulie 2017. Nishikori, clasat mai jos, locul 28 ATP, nu a reusit sa-i tina piept lui Djokovic decat pentru un set.

Socul zilei s-a produs in meciul dintre Roger Federer si Kevin Anderson. Federer, campionul en-titre, a fost eliminat miercuri in sferturile de finala la Wimbledon de catre sud-africanul Kevin Anderson, 2-6, 6-7 (5-7), 7-5, 6-4, 13-11, dupa un meci de 4 ore si 17 minute. Federer, 36 de ani, numarul 2 ATP, aflat in cursa pentru cucerirea celui de-al noualea trofeu la Londra, parea aproape de victorie dupa ce s-a impus in primele doua seturi, ajungand la 34 de seturi consecutive castigate la Wimbledon. Anderson a reusit sa salveze o minge de meci sis a revina spectaculos in meci. Tenismenul din Tara Cantoanelor, victorios in 20 de turnee de Grand Slam, ultimul fiind Open-ul Australiei, in ianuarie, nu mai pierduse inainte de semifinale la Wimbledon din 2013, cand a fost invins in turul secund de ucraineanul Serghei Stahovski.

Cel de-al treilea sfert de finala nu a reprezentat neaparat o surpriza. John Isner, locul 10 ATP, a obtinut calificarea in penultimul act al competitiei dupa ce a trecut de Milos Raonic, locul 32 ATP, in 4 seturi. Canadianul a inceput in forta si si-a adjudecat primul set, insa apoi americanul a servit cu mult mai bine si s-a putut concentra pentru a castiga urmatoarele trei seturi. Meciul a durat doua ore si 44 de minute, scor 6-7, 7-6, 6-4, 6-3. Acest rezultat reprezinta o premiera pentru american, care a atins cea mai inalta treapta la un turneu de Grand Slam in intreaga cariera.

Ultimul tenismen care a obtinut calificarea in semifinale la All England Club este Rafael Nadal. Ibericul nu a avut deloc o misiune usoara in sferturi, acolo unde a avut un adversar de calibru, pe argentinianul Juan Martin Del Potro. Chiar si asa, ibericul s-a impus, la capatul unei batalii crancene, scor 7-5, 6-7, 4-6, 6-4, 6-4. Asemenea marelui sau rival, Federer, care a ratat minge de meci in setul trei al disputei cu Anderson, Rafa putea sa isi faca partida din ultimii 8 mult mai usoara. A avut trei mingi de set la rand in setul secund, insa a pierdut incredibil mansa. 2 trofee are Nadal la Wimbledon (2008 si 2010). El a mai disputat alte trei finale (2006, 2007 si 2011). 3 mingi de break a avut Del Potro la 4-3 pentru Rafa in decisiv. Spaniolul a revenit intr-un game care a durat mai bine de 10 minute. Sansa a fost una enorma pentru uriasul bland, asa cum este supranumit Delpo in circuit, in conditiile in care in tot meciul a avut doar 10 oportunitati de break. 31 de asi a trimis argentinianul, fata de cei doar 3 ai ibericului.