Gestul FABULOS al lui Nadal! S-a dus imediat catre adversar dupa maratonul de 5 ore din sferturi de la Wimbledon

Autor: Sport.ro
Joi 12 Iulie 2018, 14:14

Rafael Nadal s-a calificat in semifinale la Wimbledon dupa un meci epic impotriva lui Juan Martin Del Potro.

Rafael Nadal, 1 ATP, nu a avut deloc o misiune usoara in sferturi, acolo unde a avut un adversar de calibru, pe argentinianul Juan Martin Del Potro. Chiar si asa, ibericul s-a impus, la capatul unei batalii crancene, scor 7-5, 6-7, 4-6, 6-4, 6-4.

Meciul a fost unul cu adevarat epuizant, care a durat 4 ore si 47 de minute. La finalul partidei-maraton, Rafael Nadal a sarit fileul si s-a indreptat spre Juan Martin Del Potro, care ramasese intins pe iarba londoneza, obosit si dezamagit de rezultat. Nadal l-a imbratisat si l-a felicitat, iar gestul ibericului a fost aplaudat de public. “Gest de fairplay la cel mai inalt nivel. Dupa 4 ore si 47 de minute, doi jucatori se imbratiseaza pe Arena Centrala si isi arata respectul reciproc”, au scris pe Twitter cei de la Wimbledon.

In penultimul act al turneului, Rafael Nadal il va intalni pe vechiul sau rival, Novak Djokovic, locul 21 ATP. In cealalta semifinala se vor intalni John Isner si Kevin Anderson, care a produs surpriza turneului eliminandu-l pe principalul favorit, Roger Federer.