Data publicarii: Marti 04 Aprilie 2023, 16:40
Data actualizarii: Marti 04 Aprilie 2023, 16:49

Sorin Cârțu a vorbit marți la emisiunea SuperFanii, transmisă de Sport.ro, VOYO și ProTV Plus.

• Emisiunea moderată de Mihai Mironică și Radu Buzăianu e în fiecare săptămână pe www.sport.ro.

Universitatea Craiova are probleme după ce în remiza de pe teren propriu cu CFR Cluj, scor 1-1, doi jucători importanți s-au accidentat și au fost înlocuiți de Eugen Neagoe în prima repriză.

Alexandru Ișfan s-a accidentat la mușchii aductori și a fost schimbat în minutul 23, în timp ce Ștefan Baiaram a fost înlocuit în minutul 37 cu Roguljic.

• Sorin Cârțu

Sorin Cârțu despre infirmeria de la Universitatea Craiova

Președintele Universității Craiova, Sorin Cârțu, a dat ultimele detalii despre starea de sănătate a celor doi jucători.

"Baiaram? Poate să fi fost o contractură mai puternică. Încă nu avem rezultate RMN. La Ișfan... El într-un fel se aștepta. Vorbisem cu Săndoi, apropo de partida cu Germania (n.r.: - amical la U21, România - Germania 0-0), și discutam despre tot. Poate nu ar fi trebuit să-l schimbe atât de repede pe Ișfan.

Mi-a spus că a avut probleme încă de la pauza meciului cu Germania. Punea gheață acolo pe zona inghinală. Și faptul că s-a întâmplat la partida asta era de așteptat, având în vedere jocurile astea unele după altele la distanță mică", a declarat Sorin Cârțu, la emisiunea SuperFanii, marți dimineață, pe Sport.ro și VOYO.

• Universitatea Craiova e pe locul 4 în play-off după două etape, cu 29 de puncte.

"UNIVERSITATEA CRAIOVA (29 p) are prestații mult mai bune decât în play-out. A fost aproape de o victorie la FCSB, apoi a dominat campioana în Bănie pe final, putea să ia trei puncte din această ultimă confruntare. Echipa antrenată de Neagoe e una zglobie, în care „nărăvașii” Ivan, Markovic, Baiaram și chiar Roguljic și Cîmpanu pot da multe bătăi de cap adversarelor.

Distanța e măricică față de primul loc, dar poate fi redusă sâmbătă, când oltenii se deplasează pe terenul liderului Farul. E un meci de totul sau nimic, pentru că, în cazul în care echipa lui Hagi învinge, distanța va fi de 10 puncte, adică aproape imposibil de recuperat pentru olteni", a scris jurnalistul Florin Caramavrov, într-o analiză publicată marți pe Sport.ro.