VIDEO EXCLUSIV Oficialul Farului Constanța știe care a fost atuul echipei: „Și ăsta e un alt merit al lui Gică Hagi”

Farul Constanta Gica Hagi superfanii Tibi Curt SuperFanii Gică Hagi
Data publicarii: Miercuri 24 Mai 2023, 18:24
Data actualizarii: Miercuri 24 Mai 2023, 18:23

Farul Constanța a învins-o pe FCSB, scor 3-2.

Cele două echipe s-au duelat în penultima rundă a play-off-ului Superligii României. FCSB a avut 2-0 pe tabela de marcaj, însă Farul Constanța a revenit spectaculos și a marcat de trei ori, asigurându-și, astfel, titlul!

Tibi Curt, invitat la emisiunea „SuperFanii”, moderată de Mihai Mironică și Radu Buzăianu, a evidențiat faptul că atuul Farului Constanța constă în Academia lui Hagi, care a produs jucători de mare valoare pentru campionatul României și, implicit, pentru echipa de la malul mării.

„Bugetele care au fost anul ăsta în play-off au fost impresionante. Și ăsta e un alt merit al lui Gică Hagi, ce a reușit să facă cu cel mai mic buget. Dar un alt atu al nostru e academia. Chiar au dat greutate echipei jucătorii academiei!”, a spus Tibi Curt la emisiunea „SuperFanii”.

Farul Constanța - FCSB 3-2

FCSB a început în forță partida de la Ovidiu. Adrian Șut a deschis scorul în minutul opt cu o execuție de excepție, iar Andrea Compagno a majorat diferența în minutul 17.

Criciuma Mateus a redus din diferență în minutul 42, iar la pauză, FCSB era deasupra Farului Constanța în clasament.

În partea secundă, însă echipa de la malul mării a intrat cum nu se putea mai bine în joc. Tudor Băluță a restabilit egalitatea în minutul 59, iar Louis Munteanu a adus victoria în minutul 86.

Formația dirijată de Gică Hagi a reușit, în consecință, să obțină toate cele trei puncte și să câștige campionatul României!