VIDEO EXCLUSIV Cum s-a simțit Tibi Curt, după ce Farul Constanța a câștigat campionatul

Farul Constanta Superliga Tibi Curt SuperFanii
Data publicarii: Miercuri 24 Mai 2023, 17:15
Data actualizarii: Miercuri 24 Mai 2023, 17:48

Echipa de la malul mării s-a impus cu FCSB, scor 3-2, și a fost încoronată cu titlul Superligii României.

Cele două echipe s-au duelat în penultima etapă a play-off-ului din campionat. FCSB a condus cu 2-0, însă ambiția elevilor lui Gheorghe Hagi a făcut ca Farul Constanța să întoarcă soarta partidei și să câștige Superliga cu o rundă înainte de încheierea actualei stagiuni.

Cum s-a simțit Tibi Curt, după ce Farul Constanța a câștigat campionatul

Tibi Curt, vicepreședintele Farului Constanța, a vorbit în cadrul emisiunii „SuperFanii” despre succesul formației de la malul mării, remarcând faptul că și-a dorit în toată cariera sa fotbalistică să obțină trofeul mult râvnit cu clubul respectiv.

„E ceva deosebit. Mi-am dorit toată cariera să pot obține un titlu de campion cu Farul. Iată că partida de duminică m-a făcut campion, dar în postura de vicepreeșdinte. Aș fi vrut să vină mai mulți suporteri. Mă bucur de acea seară magică!

Pot să vă spun că am fost în autocarul în care s-au plimbat băieții prin oraș, iar la toate intersecțiile lumea a ieșit în stradă. Oameni în vârstă, copii, mașini claxonând. Totul culminând cu ce am găsit în piața Ovidiu”, a spus Tibi Curt la emisiunea „SuperFanii”.

Farul Constanța - FCSB 3-2

FCSB a început în forță partida de la Ovidiu. Adrian Șut a deschis scorul în minutul opt cu o execuție de excepție, iar Andrea Compagno a majorat diferența în minutul 17.

Criciuma Mateus a redus din diferență în minutul 42, iar la pauză, FCSB era deasupra Farului Constanța în clasament.

În partea secundă, însă echipa de la malul mării a intrat cum nu se putea mai bine în joc. Tudor Băluță a restabilit egalitatea în minutul 59, iar Louis Munteanu a adus victoria în minutul 86.

Formația dirijată de Gică Hagi a reușit, în consecință, să obțină toate cele trei puncte și să câștige campionatul României!