„I-a pus pe adversari în alertă!” Nota primită de Man după încă o înfrângere a Parmei

Dennis Man Parma Serie B Stranieri
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Sambata 19 Februarie 2022, 17:48
Data actualizarii: Sambata 19 Februarie 2022, 17:54

Parma și Ternana s-au întâlnit în etapa cu numărul 24 din Serie B.

Echipa lui Dennis Man a pierdut meciul de pe teren propru cu Ternana, 2-3 și a ajuns la a doua înfrângere consecutivă în Serie B. Românul a fost titular și integralist pentru prima dată în acest sezon și în ciuda înfrângerii, l-a răsplătit pe antrenor cu o prestație bună.

Nota obținută de Dennis Man în înfrângerea Parmei

Scorul a fost deschis de oaspeți, în minutul 4, prin Donnarumma, iar Partipilo a dublat avantajul, în minutul 11. Parma a reușit să înscrie, în minutul 16, prin Cobbaut, iar Vazquez a restabilit egalitatea, în minutul 22.

Cu toate astea, oaspeții au mai marcat o dată, în minutul 58 al partidei, stabilind și rezultatul final. Dennis Man nu a reușit să înscrie sau să ofere vreun assist, însă prestația a fost una bună, lăudată de presa din Italia.

Cei de la ParmaLive i-au oferit lui Man a doua cea mai mare notă din echipă, 6.5, punctând: „S-a remarcat cu diferitele accelerări care i-a pus pe cei de la Ternana î alertă și la recuperare e aproape să înscrie un eurogol”.

Și cei de la tuttomercatoweb l-au notat cu 6 pe Man, însă italienii au ținut să evidențieze momentele sale de egoism din joc.

„Doar un miracol din partea portarului îi refuză bucuria golului. Este un ghimpe în flancul drept, chiar dacă uneori se lasă dominat de egoism și își ignoră coechipierii”, au punctat italienii.

• 8 milioane de euro este cota lui Dennis Man conform Transfermarkt.
  • 16 meciuri a jucat românul în acest sezon, având 3 goluri marcate.