„Fundamental!” Un fost jucător de-ai Parmei a vorbit despre Dennis Man și Valentin Mihăilă

Parma Dennis Man valentin mihaila Stranieri
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Luni 24 Aprilie 2023, 17:46
Data actualizarii: Luni 24 Aprilie 2023, 17:54

Parma a câștigat meciul cu Cagliari din etapa cu numărul 34 din Serie B, scor 2-1.

Parma a fost condusă din minutul 33, după ce Lapadula a deschis scorul, însă Vazquez a reușit să egaleze din penalty. Cei doi români de la Parma, Man și Mihăilă, au început meciul pe banca de rezerve, însă au intrat pe teren în a doua repriză, fostul fotbalist de la Universitatea Craiova în minutul 68, în timp ce Man a intrat în minutul 73.

Fostul jucător de la FCSB și-a făcut prezența simțită pe teren la doar cinci minute, când a înscris după o acțiune individuală spectaculoasă. Golul lui Dennis Man i-a adus victoria Parmei. Mihăilă a avut șansa de a-și trece și el numele în rândul marcatorilor, însă a ratat penalty în al treilea minut de prelungiri.

Fostul portar al Parmei, despre Dennis Man: „Poate fi o piesă fundamentală în echipă!”

Fernando Orsi (63 ani), fost portar al Parmei dar și al lui Lazio, a vorbit despre cei doi români de la Parma, având cuvinte de laudă la adresa lui Dennis Man, despre care a spus că poate schimba decisiv soarta meciului.

„Precum Camara, Man nu a fost titular. Românul a intrat în locul lui Balogh în a doua repriză. Asta confirmă faptul că atunci când jucătorii intră în teren dau totul, sunt angrenați în acest proiect. Așa cum știm deja, schimbările pot schimba soarta unui meci.

După ce a intrat pe teren, Man a înscris un gol incredibil. Acesta este un factor care îi este extrem de favorabil. E adevărat și că românul este cumva un jucător eratic, însă în același timp poate fi o piesă fundamentală. Dacă Man intră cu atitudinea corectă poate, în mod clar, să fie decisiv, așa cum s-a întâmplat în meciul 'cruciaților'”, a declarat Orsi conform ParmaLive.

Ce a spus despre penalty-ul ratat de Valentin Mihăilă

Întrebat despre penalty-ul ratat de Valentin Mihăilă pe finalul meciului și dacă jucătorul român a arătat „superficialitate” în acel moment, fostul portar nu a ezitat să analizeze faza și să găsească circumstanțe atenuante pentru fotbalistul român.

„Mihăilă a încercat să înscrie din scăriță, însă Radunovic a reușit să apere. Dacă ar fi înscris, s-ar fi vorbit despre reușita sa, dimpotrivă, jucătorul riscă să fie acuzat de lejeritate. Adevărul este undeva pe la mijloc. În final, când câștigi, anumite situații trebuie analizate. În opinia mea, dacă rezultatul ar fi fost 1-1, Mihăilă nu ar fi bătut așa penalty-ul”, a adăugat fostul fotbalist.

Sursa foto: Parma Calcio