VIDEO Tamas si-a trimis adversarul la operatie estetica! Risca 3 etape de suspendare! Cum il apara Hodgson!

Gabi Tamas James Vaughan West Bromwich Albion Stranieri
Data publicarii: Luni 12 Septembrie 2011, 17:19
Data actualizarii: Luni 12 Septembrie 2011, 19:28

FA il acuza pe Gabi Tamas de comportament violent dupa ce l-a lovit cu cotul pe atacantul James Vaughan de la Norwich City, la meciul de duminica, din Premier League.

Tamas trebuie sa raspunda acuzatiilor pana marti, la ora locala 18.00 (ora 20.00 la Bucuresti), iar in cazul in care isi va recunoaste fapta va fi suspendat trei etape. in minutul 90+3 al intalnirii de duminica, de la Norwich (scor 0-1), fundasul roman al formatiei WBA l-a lovit cu cotul drept in figura pe fotbalistul gazdelor la un duel pentru o minge centrata de pe partea stanga a atacului formatiei Norwich, dar arbitrul, situat la aproximativ 14 metri de faza si mascat de pozitia jucatorilor, nu a vazut incidentul si a facut semn ca meciul sa continue.

Vaughan s-a prabusit pe gazon cu fata insangerata si a avut nevoie de interventia unui chirurg plastician dupa meci. Incidentul s-a petrecut in fata portii oaspetilor, iar managerul echipei Norwich, Paul Lambert, a estimat ca faza presupunea acordarea unui penalti si eliminarea romanului.

"Penaltiul dictat impotriva noastra (n.r. - oaspetii au beneficiat de o lovitura de pedeapsa in minutul 75, ratata) a fost o nimica toata tinand cont de ce a patit James", a spus Lambert. insa tehnicianul echipei West Bromwich, Roy Hodgson, l-a aparat pe Tamas, spunand ca lovitura acestuia nu a fost intentionata. "In momentul in care Vaughan s-a intors, Tamas l-a lovit cu cotul, dar sunt suta la suta convins ca a fost un gest neintentionat. insa pentru Vaughan nu conteaza daca a fost intentie sau un accident, tot este o lovitura dureroasa", a spus Hodgson.