Vali Gheorghe, star după primul meci! Topurile în care apare în Turcia după debutul cu gol contra lui Fenerbahce

vali gheorghe FCSB Fenerbahce Turcia Umraniyespor Stranieri
Data publicarii: Marti 09 August 2022, 18:40
Data actualizarii: Marti 09 August 2022, 18:40

Valentin Gheorghe (25 de ani), fotbalistul împrumutat de FCSB la Umraniyespor, a debutat cu gol în Super Lig, la meciul cu Fenerbahce, scor 3-3, din prima etapă a campionatului.

Valentin Gheorghe a intrat pe teren în minutul 64, iar după patru minute a reușit să înscrie. Extrema a primit o minge la marginea careului dintr-un corner și a reușit să înscrie cu un șut plasat, ducând scorul la 2-2.

Vali Gheorghe a impresionat la primul meci pentru Umraniyespor

De asemenea, Gheorghe apare și într-un top realizat de Comparisonat Turkce. Românul se află pe locul 3 în clasamentul jucătorilor care au atins cele mai mari viteze în prima etapă din Super Lig.

Cu 34,99 km/h, Vali Gheorghe este al treilea, sub liderii Ismail Yuksek și Joshua King, de la Fenerbahce, ambii cu 35,1 km/h, dar peste coechipierul Onur Ayik (34,63 km/h) și Deniz Turuc, de la Bașakșehir (34,38 km/h)

De asemenea, într-un sondaj realizat de De Marke Sports, pagină de Twitter din Turcia urmărită de peste un milion de persoane, Vali Gheorghe a fost desemnat jucătorul meciului cu Fenerbahce.

Umraniyespor va avea posibilitatea de a-l transfera definitiv pe Valentin Gheorghe în schimbul sumei de 200.000 de euro, conform unui anunț făcut de Gigi Becali la momentul împrumutului.

În 29 de meciuri bifate pentru FCSB, Gheorghe a înscris de 7 ori și a oferit 3 pase decisive, în timp ce pentru Astra Giurgiu a adunat 122 de partide, în care a marcat 28 de goluri și a oferit 9 assisturi.