FOTO ȘI VIDEO Un fotbalist român a fost pe teren în ”măcelul” Austria - Turcia 6-1 de pe ”Ernst Happel Stadion”!

Flavius Daniliuc Hakan Calhanoglu Michael Gregoritsch Nationala Austriei Nationala Turciei Stranieri
Data publicarii: Miercuri 27 Martie 2024, 12:14
Data actualizarii: Miercuri 27 Martie 2024, 12:23

Cele două echipe naționale s-au întâlnit într-un meci amical jucat la Viena.

Naționala Austriei a distrus-o pe Turcia în amicalul jucat marți seara pe ”Ernst Happel Stadion” din capitala Viena, scor 6-1.

Xaver Schlager a deschis scorul repede, în minutul 2, Hakan Calhanoglu a egalat dintr-un penalty ('25), iar gazdele au mai marcat apoi abia în penultimul minut al reprizei, prin Michael Gregoritsch.

Același Gregoritsch a realizat hat-trick-ul după reușitele din minutele 48 și 59 (ultima din penalty), iar pe final austriecii au mai înscris de două ori, prin Christoph Baumgartner ('78 - tot din penalty) și Maximilian Entrup ('90+5).

La gazde a jucat, intrat pe final de această dată după debutul ca titular de anul trecut, și fundașul central Flavius Daniliuc, român născut chiar în Viena, în prezent împrumutat de Salernitana din Serie A la campioana Red Bull Salzburg.

”Daniliuc mi-a lăsat o impresie foarte bună la antrenamente. Din acest motiv am hotărât să încep cu el din primul minut”, explica anul trecut selecționerul Ralf Rangnick, fostul manager interimar al lui Manchester United.

Fost junior la Real Madrid și Bayern Munchen, unde juca mult mai ofensiv, românul din naționala Austriei a făcut pasul în competițiile de seniori la Bayern Munchen II în 3. Liga, de unde s-a transferat în Ligue 1, la OGC Nice.

După două sezoane în Franța, Daniliuc a semnat în vara lui 2022 cu Salernitana, unde a jucat titular în Serie A, ca fundaș central sau fundaș dreapta.