VIDEO Tricolorii uitați ai României! Ambii joacă titulari meci de meci în Spania, dar nu au loc în lotul lui Edward Iordănescu UPDATE

Alex Pascanu CD Eldense Echipa Nationala Florin Andone Sporting Gijon Stranieri
Data publicarii: Luni 18 Septembrie 2023, 11:10
Data actualizarii: Luni 18 Septembrie 2023, 11:10

Alex Pașcanu și Florin Andone evoluează din acest sezon la echipe noi din Segunda Division.

Internaționalii români Alex Pașcanu (24 de ani) și Florin Andone (30 de ani) au început sezonul la echipe noi din Segunda Division, Sporting Gijon și, respectiv, CD Eldense.

UPDATE Și în ultima etapă, a șasea, disputată duminică, Alex Pașcanu și Florin Andone au fost titulari.

Pașcanu a fost integralist în Sporting Gijon - Tenerife 2-1, a fost folosit ca fundaș dreapta și a ajuns astfel la 5 partide, toate jucate din primul minut.

Andone, la al șaselea meci ca titular, a înscris din nou, în Espanyol - Eldense 3-3, thriller decis după un penalty în minutul 90+14, dar atacantul s-a accidentat și a trebuit să fie schimbat.

Știrea inițială (14 septembrie)

Fundașul central Pașcanu are 4 meciuri, toate ca titular, la Gijon, în timp ce vârful Andone are 5 partide și un gol marcat la Eldense, în primele 5 runde disputate în liga secundă spaniolă.

Florin Andone a înscris un gol spectaculos la sfârșitul lunii august

Singura reușită de până acum a lui Andone a fost una spectaculoasă, în CD Eldense - SD Eibar 2-1 de la sfârșitul lunii august.

În clasamentul din Segunda Division, campionat-maraton cu 22 de echipe, Gijon și Eldense sunt vecine la mijlocul clasamentului, pe locurile 10 și, respectiv, 11.

Alex Pașcanu are convocări la naționala mare, dar încă nu a debutat

Dacă Pașcanu a primit mai multe convocări la naționala mare, fără să debuteze încă, Andone are 25 de selecții și 2 goluri pentru România.

Ei nu s-au aflat în lotul lui Edward Iordănescu pentru meciurile dn această lună cu Israel și Kosovo.