Andrei Artean Apollon Limassol Echipa Nationala edward iordanescu Valentin Costache Stranieri
Data publicarii: Joi 09 Mai 2024, 08:23
Data actualizarii: Joi 09 Mai 2024, 08:27

EURO 2024 este transmis de PRO TV, Pro Arena și VOYO.

Mijlocaşul român Andrei Artean a marcat primul său gol în campionatul de fotbal al Ciprului, miercuri, pentru Apollon Limassol, care a surclasat-o pe Zakakiou cu 5-1, în deplasare, într-o partidă din faza play-out.

Artean, introdus pe teren în minutul 61, a marcat ultimul gol al partidei, în minutul 74. Israelianul Eliel Peretz a reuşit un hat-trick (27, 39, 57), celălalt gol al învingătorilor fiind semnat de Pedro Marques (20). Golul de onoare al gazdelor a fost înscris de Cle (44).

Transferat în acest sezon de la Farul, Artean a jucat 19 partide până acum pentru Apollon.

Atacantul român Valentin Costache a jucat şi el la Apollon din minutul 73.

Apollon ocupă primul loc în clasamentul din play-out (locul 7 la general), cu 63 de puncte din 39 de partide, scrie Agerpres.

Andrei Artean a fost surpriza selecționerului Edward Iordănescu pentru ultimele două meciuri, decisive, din preliminariile EURO 2024.

El însă a rămas atunci pe banca de rezerve în 1-0 cu Elveția.