Surpriză! Cota lui Răzvan Marin a scăzut alarmant. Care este valoarea pe piață a fotbalistului din Serie A

Data publicarii: Duminica 02 Octombrie 2022, 13:33
Data actualizarii: Duminica 02 Octombrie 2022, 13:42

Cea mai mare cotă pe care Răzvan Marin a avut-o pe piață în cariera sa a fost în iunie 2021, când valoarea sa, conform site-urilor de specialitate, era de 15 milioane de euro.

Treptat, cota fotbalistului a coborât. În decembrie 2021, Răzvan Marin valora 14 milioane de euro, iar în iunie 2022, valora 12 milioane de euro.

La trei luni de când Transfermarkt a decis că valoarea lui Răzvan Marin pe piață este de 12 milioane, site-ul de specialitate a aruncat bomba: cota românului a coborât și mai mult, odată cu împrumutul la Empoli și jocurile slabe ale României din Nations League: 9 milioane de euro.

Nota primită de Răzvan Marin în Empoli - AC Milan 1-3

Răzvan Marin a evoluat pentru Empoli în eșecul cu 1-3 împotirva lui AC Milan, dar echipa sa nu a putut să-i învingă pe "rossoneri" pe teren propriu și a rămas, astfel, cu o singură victorie în primele opt etape din primul eșalon din Italia.

În minutul 45+1, Alberto Grassi s-a accidentat, iar tehnicianul lui Empoli a fost nevoit să efectueze o schimbare. Astfel, l-a introdus pe teren pe Răzvan Marin înainte de fluierul final al primei reprize.

Fotbalistul român a primit nota 5.5, potrivit publicației Tuttomercatoweb, care a remarcat faptul că Marin a fost pregătit de confruntarea cu AC Milan: „Intră bine în joc, e aproape să marcheze, dar e surpins de verticalizările lui AC Milan pe final.”

Empoli - AC Milan 1-3

AC Milan și Empoli a început dur, însă bătălia s-a dat în partea secundă. Rebic a deschis scorul în minutul 79, iar Bajrami a restabilit egalitatea în minutul 90+2.

A urmat o serie de atacuri ale "rossonerilor", care au reușit să se impună în minutul 90+3 pe tabelă prin Ballo-Toure și în minutul 90+6, prin Leao, blocând tabela la 3-1.