FOTO SuperNiță! Portarul român a fost ales în „11”-le ideal din ultima etapă a campionatului din Cehia

florin nita Fortuna Liga Pardubice Stranieri Florin Niță
Data publicarii: Miercuri 22 Februarie 2023, 14:28
Data actualizarii: Miercuri 22 Februarie 2023, 14:27

Florin Niță se află în acest moment la Pardubice, echipă din primul eșalon al Cehiei, Fortuna Liga, adus în iarnă sub formă de împrumut de la Sparta Praga.

În ultima etapă, Pardubice, ultimul loc din campionat, a câștigat pe teren propriu cu Zlin, echipa care se află pe penultima poziție, scor 2-1 în etapa cu numărul 20. Janosek (minutul 7) și Krobot (minutul 69) au înscris pentru gazde, în timp ce Kovinic (minutul 90+4) a fost unicul marcator al oaspeților.

Pe rețelele social media, prima ligă din Cehia a postat „11”-le ideal al rundei cu numărul 20, fiind inclus și portarul român care a strâns 19 selecții la națională, Florin Niță. Goalkeeper-ul nu a fost, însă singurul jucător de la Pardubice. Și Janosek a prins formula de start.

Revenirea pregătită de Edward Iordănescu la naționala României

Edward Iordănescu are în plan să îl convoace din nou pe Florin Niță (35 ani) la naționala României, după aproape un an, conform fanatik. Goalkeeper-ul român nu a intrat în planurile selecționerului în perioada de inactivitate de la Sparta Praga, asta și după ce Ionuț Radu începuse să apere la echipa de club.

Conform sursei citate, tehnicianul e gata să îl aducă înapoi pe Niță, care apără în prezent la Padubice, sub formă de împrumut până în această vară. Portarul român a bifat deja trei meciuri în acest sezon de la începutul lunii februarie și până în prezent.

Florin Niță a devenit portarul titular al naționalei României în 2020, după ce Ciprian Tătărușanu și-a anunțat retragerea. Niță a apărat poarta „tricolorilor” pe parcursul întregii campanii de calificare la Mondialul din 2022 și a rămas în poartă chiar și în începutul campaniei lui Edward Iordănescu, însă nu a mai fost convocat pentru acțiunile din septembrie și noiembrie din motivele menționate mai sus.