Florin Niță, atacat de propriul antrenor: "O nebunie absolută! Are salariu de rege și ne-a pierdut meciul"

florin nita Cehia Pardubice Stranieri
Data publicarii: Marti 23 Mai 2023, 09:52
Data actualizarii: Marti 23 Mai 2023, 09:52

Florin Niță (35 de ani), portarul lui FK Pardubice, a gafat decisiv la meciul cu Zlin, de duminică, pierdut de echipa sa, scor 1-2.

Erou în precedenta rundă, când a apărat două penalty-uri în decurs de doar șase minute, Florin Niță nu a fost la fel de inspirat și în ultimul weekend. Portarul român a gafat pe final, în minutul 86, când ultima clasată Zlin a marcat pentru 2-1 și a câștigat trei puncte uriașe în lupta pentru evitarea retrogradării.

Florin Niță, atacat de propriul antrenor

Cu patru minute înainte de final, francezul Youba Drame a centrat din flancul drept, Florin Niță a sărit pe sub minge, iar balonul a ajuns la Antonin Fantis, care a înscris cu o lovitură de cap din careul mic.

Radoslav Kovac (43 de ani), antrenorul lui Pardubice, nu l-a menajat deloc pe Niță la conferința de presă de după meci. Tehnicianul a spus că gafa portarului este de neînțeles și a adus în discuție "salariul de rege" pe care goalkeeper-ul împrumutat de la Sparta Praga îl încasează.

"Florin a făcut o greșeală uriașă, absolut groaznică pentru mine. Știm că ne-a ajutat de multe ori, dar o greșeala precum cea din minutul 86 se pedepsește. A apărat două penalty-uri la Brno și a câștigat meciul, însă acum el ni l-a pierdut. Trebuie să o spunem.

Nu pot să explic deloc ce s-a întâmplat acolo. A fost o nebunie absolută. Nu știu ce i-a trecut prin cap. A fost un cadou acel gol și am readus-o pe Zlnic în meci.

Se întâmplă greșel, așa e fotbalul, dar un jucător atât de experimentat precum Florin să o facă... e aici să prindă mingea, e plătit ca un rege pentru asta!", a spus Radoslav Kovac, potrivit Sportky.

"Eroul s-a transformat în demon. Niță o scufundă pe Pardubice!", au titrat și jurnaliștii cehi de la iSport, după gafa portarului român,

În play-out-ul din Cehia, locurile 14 și 15 merg la baraj, iar locul 16, ultimul, retrogradează direct. Pardubice se află pe 15, cu 31 de puncte, la egalitate cu Brno și la doar o lungime peste "lanterna roșie" Zlin.

Pardubice mai are de disputat două meciuri în acest sezon, chiar cu primele două clasate din play-out, Jablonec și Ostrava.