VIDEO Denis Drăguș, gol de generic din lovitură liberă, dar Șumudică ajunge la trei eșecuri consecutive

denis dragus Gaziantep Marius Sumudica Trabzonspor Turcia Stranieri
Data publicarii: Duminica 10 Decembrie 2023, 19:55
Data actualizarii: Duminica 10 Decembrie 2023, 19:57

Gaziantep, echipa antrenată de Marius Șumudică, a suferit un nou eșec în campionatul Turciei, contra lui Trabzonspor, pe teren propriu, scor 1-3.

Cu Florin Niță, Junior Morais, Alexandru Maxim și Denis Drăguș printre titulari, Gaziantep a rezistat până la pauză în duelul cu ocupanta locului 4 din Turcia, când scorul era 0-0.

Trabzonspor a rezolvat meciul în actul secund. Dubla lui Trezeguet (48', 76') și golul lui Bakasetas (59') au adus un avantaj liniștitor pentru oaspeți, iar Gaziantep a reușit doar să reducă din handicap pe final, când Denis Drăguș a reușit un gol spectaculos.

În minutul 80, Drăguș a transformat o lovitură liberă executată de la aproximativ 26 de metri. Internaționalul român a trimis peste zid, iar mingea a prins gazonul chiar în fața portarului Cakir, care nu a mai putut interveni.

Pentru Denis Drăguș a fost al șaselea gol marcat în primele 12 meciuri după împrumutul la Gaziantep, însă echipa sa nu traversează cea mai bună formă. Formația antrenată de Marius Șumudică are acum trei eșecuri consecutive în campionat și se clasează pe locul 15 în Super Lig, cu 15 puncte, la doar o lungime peste prima poziție retrogradabilă.

• Denis Drăguș, Florin Niță și Junior Morais au fost integraliști, în timp ce Alexandru Maxim a fost înlocuit în minutul 66.
  • Florin Niță a fost cel mai bun jucător al lui Gaziantep, conform site-urilor de specialitate. Portarul a avut 8 parade pe durata jocului cu Trabzonspor.

În runda următoare, Gaziantep va juca pe terenul lui Hatayspor, locul 10 din Turcia, sâmbătă, de la ora 12:30.