Singurele cuvinte ale presei din Anglia despre Radu Drăgușin după meciul cu Brentford

radu dragusin brentford Tottenham Stranieri
Data publicarii: Joi 01 Februarie 2024, 08:15
Data actualizarii: Joi 01 Februarie 2024, 08:15

Radu Drăgușin (21 de ani) a fost introdus la Tottenham pe finalul meciului cu Brentford, scor 3-2, în runda cu numărul 22 din Premier League.

Tottenham s-a impus la limită, după ce la pauză era condusă cu 1-0, în urma golului înscris de Neal Maupay. În startul reprizei secunde, echipa lui Ange Postecoglou a marcat trei goluri în decurs de opt minute prin Destiny Udogie, Brennan Johnson, Richarlison, iar Brentford a redus din handicap în minutul 67 grație reușitei lui Ivan Toney.

"Drăgușin s-a luptat din greu"

Radu Drăgușin a intrat în minutul 88, când i-a luat locul accidentatului James Maddison. Fundașul român a devenit al treilea stoper al lui Spurs, alături de Cristian Romero și Micky van de Ven.

Drăgușin a jucat aproximativ 10 de minute, cu tot cu prelungiri, a avut câteva intervenții, iar jurnaliștii de la Evening Standard l-au descris scurt: "S-a luptat din greu".

Pentru Drăgușin a fost al doilea meci după transferul la Tottenham. Internaționalul român a debutat într-un meci cu Manchester United (2-2), din deplasare, când a fost folosit tot aproximativ 10 minute. Ulterior, la partida din FA Cup cu Manchester City (0-1), Drăgușin a fost rezervă neutilizată.

Tottenham, locul 4 în Premier League după primele 22 de etape, a rămas angrenată doar în campionat. Pentru echipa lui Ange Postecoglou urmează duelul cu Everton, programat sâmbătă, de la ora 14:30.

Internaționalul român a fost achiziționat în această fereastră de transferuri de Tottenham pentru 25 de milioane de euro, cinci milioane de euro în bonusuri + cedarea fundașului Djed Spence la Genoa.