Romanii sunt in forma in Europa! Ghioane si Petre, pasatori decisivi pentru echipele lor

Florentin Petre Tiberiu Ghioane Stranieri
Data publicarii: Sambata 25 Octombrie 2008, 21:46
Data actualizarii: Sambata 25 Octombrie 2008, 21:47
Fotbalistul Tiberiu Ghioane a dat o pasa de gol in partida pe care formatia sa, Dinamo Kiev, a castigat-o, sambata, in deplasare, cu scorul de 3-1, in fata echipei Tavria Simferopol, contand pentru etapa a XII-a a campionatului Ucrainei.

Ghioane a fost rezerva, fiind introdus in teren in minutul 84, cand l-a inlocuit pe Bangura, si i-a pasat decisv lui Milevski pentru ultimul gol inscris de Dinamo Kiev. Celalalt jucator roman de la Dinamo Kiev, Florin Cernat, a fost doar rezerva.

In campionatul Rusiei, jucatorii Florentin Petre si Andrei Margaritescu au fost titulari in partida pe care Terek Groznai a pierdut-o, in deplasare, cu scorul de 1-3, la Spartak Moscova, in etapa a XXVI-a. Petre a fost integralist si a dat pasa decisiva la singurul gol marcat de foarmatia sa, in minutul 74, prin Kuzmincev, in timp ce Andrei Margaritescu a fost inlocuit in minutul 84.

Florin Soava a evoluat ultimele 45 de minute in partida pe care Himki a castigat-o, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, in fata formatiei Luch Energia.

In campionatul Elvetiei, Cristian Ianu a evoluat pe toata durata partidei pierdute de FC Aarau, cu scorul de 0-4, in deplasarea de la Zurich.