Reacția spaniolilor de la Marca după ce au văzut ce a făcut Nicolae Stanciu contra echipei lui Ronaldo

Nicolae Stanciu al nassr Arabia Saudita Cristiano Ronaldo Damac Stranieri
Data publicarii: Sambata 21 Octombrie 2023, 21:16
Data actualizarii: Sambata 21 Octombrie 2023, 21:13
Nicolae Stanciu (30 de ani), mijlocașul lui Damac, și-a trecut în cont un nou assist în eșecul suferit de echipa sa pe terenul lui Al Nassr, scor 1-2, în campionatul Arabiei Saudite.

Căpitanul naționalei României a fost titular la Damac, iar echipa antrenată de Cosmin Contra a dat lovitura înainte de pauză. Nicolae Stanciu a trimis o pasă perfectă din propria jumătate de teren pentru Georges-Kevin N'Koudou, atacantul camerunez a preluat excelent și a marcat pentru 1-0.

Marca: "Assist spectaculos al lui Stanciu"

Despre execuția lui Stanciu și finalizarea lui N'Koudou au scris și jurnaliștii spanioli de la Marca în cronica de meci.

"Assan Ceesay a avut cele mai clare ocazii de a marca. Atacantul oaspeților a scăpat de două ori singur cu portarul, dar africanul a ratat în ambele ocazii.

În prelungirile primei rerize, N'Koudou a profitat de o pasă spectaculoasă (n.r - a lui Nicolae Stanciu) și a marcat pentru 1-0, exasperându-l pe Cristiano Ronaldo, care a înnebunit solicitând un fault înainte de încasarea golului. Arbitrul și cei din camera VAR au ignorat protestele starului de la Al Nassr", a scris Marca.

• La Al Nassr s-au numărat printre titulari Aymeric Laporte, Alex Telles, Seko Fofana, Sadio Mane, Anderson Talisca, Cristiano Ronaldo și Otavio.
  • 2 goluri și 2 pase decisive a reușit Nicolae Stanciu în primele cinci meciuri jucate la Damac
  • 2,5 milioane de euro a plătit Damac, în septembrie, pentru a-l cumpăra pe Stanciu de la Wuhan Three Towns

Al Nassr a întors după pauză. Ronaldo, gol decisiv din lovitură liberă

Al Nassr a revenit în repriza secundă. Anderson Talisca a egalat în minutul 52 din lovitură liberă, iar Cristiano Ronaldo a reușit golul victoriei patru minute mai târziu, după ce a executat perfect o altă lovitură liberă din preajma careului advers.

Grație victoriei de astăzi, Al Nassr se află pe locul 3 în campionatul Arabiei Saudite, cu 22 de puncte, la patru lungimi în spatele liderului Al Hilal și la trei sub Al Taawon. De partea cealaltă, Damac e pe 10, cu 10 puncte.