Răzvan Marin, total absent în thriller-ul din ultima etapă. La câte meciuri a ajuns românul fără să joace la Empoli

Razvan Marin Empoli Serie A Stranieri Răzvan Marin
Data publicarii: Duminica 26 Noiembrie 2023, 18:09
Data actualizarii: Duminica 26 Noiembrie 2023, 18:10

Empoli - Sassuolo s-a încheiat 3-4.

Cele două grupări din primul eșalon al Italiei s-au duelat în a 13-a rundă din campionat, pe stadionul "Carlo Castellani" din Empoli. La capătul celor 90 de minute, Sassuolo s-a întors cu toate cele trei puncte acasă.

Francesco Caputo (Empoli) a deschis scorul în minutul trei din penalty, doar că Sassuolo a restabilit egalitatea prin Andrea Pinamonti (minutul nouă) și a dus scorul la 2-1 prin Matheus Henrique (minutul 20).

Jacopo Fazzini a marcat pentru Empoli în minutul 25, iar în repriza secundă după mai bine de o oră de joc Domenico Berardi (minutul 66) a modificat tabela de marcaj la 3-2 în favoarea lui Sassuolo.

Jocul nu s-a oprit însă aici. Viktor Kovalenko a egalat în minutul 86, iar Domenico Berardi a realizat "dubla" și a adus toate cele trei puncte pentru Sassuolo în prelungirile partidei (minutul 90+2).

Pentru Răzvan Marin a fost al doilea meci ca rezervă neutilizată la Empoli. Antrenorul Aurelio Andreazzoli nu s-a bazat pe internaționalul român nici în penultima etapă cu SSC Napoli, scor 1-0.

Ce urmează pentru Empoli

Empoli se va duela cu Genoa pe teren advers în următoarea etapă cu numărul 14 din Serie A sâmbătă, 2 decembrie, de la ora 16:00, pe "Stadio Luigi Ferraris".

Ultima întâlnire dintre cele două grupări a fost în martie 2022, în a 28-a rundă din primul eșalon al Italiei din stagiunea trecută, încheiată 0-0.