Rangers nu a contat pe Ianis Hagi pentru meciul din campionat! De ce a lipsit internaționalul român

Ianis Hagi Glasgow Rangers Michael Beale Stranieri Ianis Hagi
Data publicarii: Miercuri 01 Februarie 2023, 23:30
Data actualizarii: Miercuri 01 Februarie 2023, 23:31

Antrenorul lui Rangers a motivat de ce nu a apelat la serviciile lui Ianis Hagi în partida cu Hearts, din campionat.

Ianis Hagi (24 ani) a revenit pe gazon în victoria cu St. Johnstone, 2-0, din runda 23 a campionatului. Introdus pe teren în minutul 72, internaționalul român a pus capăt unei pauze de 1 an și o săptămână de când nu a mai evoluat din cauza accidentării suferite la genunchi.

Ianis Hagi nu a fost inclus în lot la primul meci de la revenire

Ianis Hagi era așteptat și la următorul duel, din deplasare, cu Hearts, de pe 1 februarie. Numai că Michael Beale (42 ani) nu l-a inclus în lot. Antrenorul scoțienilor a motivat că jucătorul încă nu este apt din punct de vedere fizic pentru a evolua într-un ritm atât de alert.

„Hagi nu este accidentat, dar nu este încă pregătit să joace fiecare meci. Situația sa va fi gestionată treptat”, a declarat Michael Beale la conferința de presă premergătoare meciului cu Hearts.

Fără Ianis Hagi pe teren, Rangers a câștigat meciul cu Hearts, din etapa a 24-a, și a acumulat 58 de puncte, cu 9 mai puțin decât liderul Celtic.

Ianis Hagi, emoționat la revenirea pe teren: „Am avut pielea de găină timp de un minut!”

Ianis Hagi a mărturisit că a fost emoționat la revenirea după accidentarea suferită la genunchi. Mijlocașul ofensiv s-a înduioșat când publicul de pe Ibrox l-a primit cu un val de aplauze călduroase.

„Am fost în al nouălea cer, suporterii au fost incredibili. Am avut pielea de găină timp de un minut.

Am toată cariera în față, am 24 de ani. Sper să mai joc încă 15 ani, cel puțin”, a declarat Ianis Hagi pentru știrile PRO TV și www.sport.ro.

Prima reacție a lui Ianis Hagi, după revenirea pe gazon: „Am fost în al nouălea cer!” pe www.sport.ro