Newcastle - Tottenham 1-1 (5-4 d.l.d.). Radu Drăgușin a fost titular la Melbourne

radu dragusin Newcastle Tottenham Stranieri
Data publicarii: Miercuri 22 Mai 2024, 15:40
Data actualizarii: Miercuri 22 Mai 2024, 15:42

Tottenham a pierdut partida amicală disputată în compania lui Newcastle, la Melbourne, la loviturile de departajare, scor 1-1 (4-5 d.l.d.).

Radu Drăgușin a fost titular în meciul de la Melbourne, însă a rămas pe teren doar până în minutul 71, când a fost înlocuit cu Hall.

Tottenham a deschis scorul în minutul 32, după o gafă comisă de Nick Pope. Acesta a greșit o pasă, iar mingea a ajuns în careu la Maddison, care a reușit să înscrie. Newcastle a restabilit egalitatea pe finalul primei reprize, când Isak a profitat de o respingere greșită a lui Austin.

Meciul s-a decis la loviturile de departajare, unde singurul care a ratat a fost Bryan Gil.

Newcastle - Tottenham 1-1 (5-4 d.l.d). Radu Drăgușin, titular la Melbourne

UPDATE: Newcastle se impune la loviturile de departajare cu scorul de 5-4.

• Newcastle – Tottenham 5-4. Ashby înscrie.

• Newcastle – Tottenham 4-4. Skipp înscrie.

• Newcastle – Tottenham 4-3. Kuol înscrie.

• Newcastle – Tottenham 3-3. Hall înscrie.

• Newcastle – Tottenham 3-2. Diallo înscrie.

• Newcastle – Tottenham 2-2. Donley înscrie.

• Newcastle – Tottenham 2-1. Parkinson înscrie.

• Newcastle – Tottenham 1-1. Scarlett înscrie.

• Newcastle – Tottenham 1-0. White înscrie.

• Newcastle – Tottenham 0-0. Gil ratează.

Min. 90: Finalul timpului regulamentar!

Min. 71: Drăgușin este înlocuit cu Hall.

Min. 45: GOOOL NEWCASTLE! Isak restabilește egalitatea cu o execuție din fața porții, după o respingere greșită a lui Austin.

Min. 40: Ocazie Tottenham! Son trimite în fața porții din partea stângă, iar Brennan Johnson șutează chiar pe direcția lui Nick Pope.

Min. 32: GOOOL TOTTENHAM! Nick Pope greșește o pasă și îi trimite lui James Maddison în interiorul careului. Acesta driblează și înscrie în poarta adversă.

Min. 3: Ocazie Tottenham! Son șutează în forță, dar defensiva lui Newcastle respinge foarte bine.

• Antrenor: Eddie Howe

Duminică, Tottenham a jucat ultimul meci oficial al sezonului, 3-0 contra lui Sheffield United. Londonezii nu au intrat însă în vacanță și au luat decizia neobișnuită de a juca o partidă amicală imediat după finalul stagiunii.

Tottenham și Newcastle se înfruntă în Austria, miercuri, de la ora 12:45, pe Melbourne Cricket Ground, o arenă de 100.000 de locuri. Radu Drăgușin a fost inclus în lotul lui Ange Postecoglou și este titular împotriva rivalei din Premier League.

Drăgușin a încheiat sezonul din Premier League cu două meciuri consecutive ca integralist, 0-2 împotriva lui Manchester City și 3-0 contra lui Sheffield United. Fundașul român a profitat de faptul că Ange Postecoglou a decis să îl mute pe stoperul Micky van de Ven în flancul stâng al apărării.

După partida amicală din Australia, Radu Drăgușin este așteptat în România pentru cantonamentul naționalei înainte de EURO 2024.