FOTO ȘI VIDEO Radu Drăgușin, ce performanță! Premiera anunțată în Italia după golul contra lui Inter

radu dragusin Genoa Inter Milano Stranieri Radu Drăgușin a marcat în meciul Genoa - Inter / Foto: Imago
Data publicarii: Vineri 29 Decembrie 2023, 23:48
Data actualizarii: Vineri 29 Decembrie 2023, 23:46

Radu Drăgușin (21 de ani) a marcat un gol pentru Genoa în meciul cu Inter Milano, contând pentru etapa #18 din Serie A, scor 1-1.

Inter a deschis scorul în minutul 42, prin Marko Arnautovic, iar Genoa a restabilit egalitatea grație lui Radu Drăgușin. La o lovitură de colț executată de Gudmundsson, în minutul 45+7, fundașul român s-a înălțat excelent de lângă Acerbi și Carlos Augusto, iar ulterior l-a învins pe Sommer cu o lovitură de cap bine plasată.

Radu Drăgușin, primul jucător din acest sezon care marchează contra lui Inter după un corner

Golul lui Drăgușin a reprezentat și o premieră în acest sezon de Serie A: a fost primul gol încasat de Inter, după 18 etape, în urma unui corner, anunță TMW.

• Radu Drăgușin a marcat în meciul Genoa - Inter / Foto: Imago

O altă premieră pentru Drăgușin, nu la fel de plăcută, este încasarea unui cartonaș galben. Pentru prima dată în acest sezon - unul în care a fost integralist în toate meciurile - fundașul român a fost avertizat în minutul 69 pentru un fault în atac comis asupra lui Sommer.

Pentru Drăgușin a fost al doilea gol marcat în acest sezon la Genoa, după cel de trei puncte din partida cu Verona (1-0), disputată pe 10 noiembrie.

Următorul meci al celor de la Genoa este programat pe 5 ianuarie, pe terenul celor de la Bologna. Rămâne de văzut dacă Drăgușin va mai fi în lotul "Grifonului" la acel joc, având în vedere numeroasele zvonuri care îl dau transferat la Tottenham în fereastra de mercato din iarnă.

În urma acestui rezultat, Genoa ocupă locul 13 în Serie A, cu 20 de puncte. De partea cealaltă, Inter se menține pe prima poziție, cu 45 de puncte.