radu dragusin Premier League Tottenham Hotspur Stranieri Radu Drăgușin / Instagram Radu Drăgușin
Data publicarii: Luni 15 Ianuarie 2024, 20:18
Data actualizarii: Luni 15 Ianuarie 2024, 20:17

Radu Drăgușin (21 de ani) și-a făcut debutul la noua sa echipă, Tottenham Hotspur.

Internaționalul român a prins finalul meciului de pe ”Old Trafford”, împotriva lui Manchester United, încheiat 2-2, după ce antrenorul principal al lui Spurs, Ange Postecoglou, l-a introdus în teren în minutul 85, în locul lui Oliver Skipp.

La o zi după ce și-a făcut debutul la Tottenham, Radu Drăgușin a revenit pe rețelele social media cu un mesaj în care a subliniat cât de bine s-a simțit să facă primii pași în echipamentul lui Spurs.

În cele 10 minute petrecute pe ”Old Trafford”, în Manchester United - Tottenham Hotspur, Radu Drăgușin a fost notat cu 6.7 de platforma SofaScore. De asemenea, românul a înregistrat o intercepție și opt pase.

”M-am simțit incredibil să-mi fac debutul la acest club incredibil. Mulțumesc fanilor pentru suport”, a scris Radu Drăgușin pe rețelele social media.

Genoa a primit de la Tottenham Hotspur 25 de milioane de euro, cinci milioane de euro în bonusuri și pe fundașul central Djed Spence sub formă de împrumut, până la finele actualei stagiuni, cu o opțiune de cumpărare de 10 milioane.

Manchester United - Tottenham 2-2

Rasmus Hojlund a deschis scorul în prima repriză, în minutul trei, cu un eurogol, în timp ce Richarlison a restabilit egalitatea în minutul 19 al partidei.

Ulterior, Hojlund i-a pasat decisiv lui Marcus Rashford în minutul 40. Englezul a reușit să-l învingă fără nicio problemă pe portarul lui Tottenham, Vicario.

În repriza secundă, Rodrigo Betancur a primit un assist de la debutantul Timo Werner și a dus scorul la 2-2, blocând, astfel, tabela de marcaj încă din minutul 46.