VIDEO Peste tot același chin: Rațiu, Hagi, Drăgușin! Câte minute a prins fundașul dreapta al lui Rayo Vallecano în ultima etapă

Andrei Ratiu Echipa Nationala Horatiu Moldovan Ianis Hagi Rayo Vallecano Stranieri
Data publicarii: Luni 12 Februarie 2024, 08:35
Data actualizarii: Luni 12 Februarie 2024, 08:52

Titularul naționalei României nu se poate impune la echipa de pe locul 14 din La Liga.

După ce Ianis Hagi a intrat în minutul 86 la Alaves sâmbătă, în 1-1 acasă cu Villarreal, nici stranierii români din meciurile de duminică din La Liga nu au avut șansa să impresioneze.

La Atletico Madrid, portarul titular al naționalei, Horaţiu Moldovan, a fost din nou rezervă în 0-1 în deplasare cu Sevilla, gol marcat de Romero, în minutul 15.

Andrei Rațiu, rezervă eternă la Rayo Vallecano

Tot duminică, Rayo Vallecano, cu Andrei Raţiu pe teren abia din minutul 87, a fost învinsă cu 2-1 de Real Mallorca, în deplasare, goluri Antonio Sanchez (48), Vedat Muriqi (90+1), respectiv Alvaro Garcia Rivera (76). VIDEO AICI

Raţiu, care este titularul postului de fundaș dreapta la naționala României, a fost rezervă la Rayo pentru a cincea oară în ultimele șase meciuri de campionat.

În total, el are 14 etape în acest sezon de La Liga în care a rămas ”uitat” pe banca de rezerve.

După 24 de etape, Rayo Vallecano se află pe locul 14, în timp ce Atletico Madrid este pe 4, la 13 puncte distanță de liderul din La Liga, rivala Real Madrid.

Absolut toți ”tricolorii” lui Edward Iordănescu din Top 5 campionate ale Europei au ajuns rezerve!

Recentele transferuri spectaculoase ale ”tricolorilor” Radu Drăgușin la Tottenham Hotspur și Horațiu Moldovan la Atletico Madrid nu au făcut însă altceva decât să îngroașe numărul de fotbaliști români care sunt rezerve în primele cinci campionate ale Europei.

Chiar și cei care au început sezonul cu șanse de a fi titulari au ajuns, încetul cu încetul, pe banca de rezerve, în cel mai bun caz prinzând câteva minute pe finalul întâlnirilor (Răzvan Marin, Ianis Hagi), în cel mai rău caz fiind trimiși împrumut în diviziile inferioare (George Pușcaș).

Singurul care joacă meci de meci este cel care nu mai contează la naționala României, Daniel Boloca, om de bază la Sassuolo în Serie A și luat acum în considerare pentru reprezentativa Italiei!