Ianis Hagi, patru atingeri și gata! Câte minute a jucat în 2024 și ce notă a primit azi, după Alavés - Villarreal

Ianis Hagi alaves Alaves - Villarreal Spania
Data publicarii: Sambata 10 Februarie 2024, 17:29
Data actualizarii: Sambata 10 Februarie 2024, 17:31

Ianis Hagi (25 de ani) a fost din nou rezervă la Deportivo Alavés.

Românul a intrat pe teren în minutul 86 al meciului pe care bascii l-au terminat la egalitate, 1-1, cu Villarreal. Hagi Jr. i-a luat locul lui Jon Guridi, dar nu a avut timp să iasă prea mult în evidență. Samu Omorodion a deschis scorul pentru gazde, în minutul 25, în timp ce oaspeții de la Villarreal au punctat cu trei minute înainte de pauză, prin Jorge Cuenca.

Ianis Hagi, nota 6,5 pentru prestația cu Villarreal! Rămâne fără gol în La Liga

Ianis l-a servit pe Samu în fața porții, în ultimele secvențe ale jocului, dar vârful lui Alavés a finalizat mult peste poartă. Românul a primit nota 6,5 pentru prestația sa, potrivit portalului Sofascore

Hagi a avut patru atingeri de balon și a pierdut de două ori posesia pentru ai săi. Ianis a avut o acuratețe a paselor de 100% (două din două reușite) și a centrat de două ori, o dată din lovitură de colț.

Românul rămâne fără gol marcat în La Liga, unde a ajuns la sfârșitul lunii august din 2023, sub formă de împrumut de la Rangers. Hagi a înscris doar de două ori pentru Alavés, ambele reușite venite într-un meci de cupă cu amatorii de la Deportivo Murcia, scor 10-0, pe 2 noiembrie 2023.

Ianis Hagi a jucat 17 minute în La Liga în 2024 și n-a mai prins primul 11 din decembrie

În 2024, Ianis Hagi a jucat doar 17 minute în campionatul Spaniei! Patru azi, cu Villarreal, și 13 în meciul cu Barcelona, pe 3 februarie, scor 1-3. Românul n-a mai fost titular în La Liga din 9 decembrie, când a evoluat 63 de minute în fața celor de la Las Palmas (0-1).

În acest an, Hagi Jr. a fost rezervă nefolosită în jocurile lui Alavés cu Real Sociedad, Sevilla, Cádiz și Almería. Singurele meciuri în care Ianis a fost titular în 2024 au fost în Cupa Spaniei: 1-0 cu Betis (65 de minute) și 0-2 cu Athletic Bilbao (integralist). Ambele sale prestații au fost criticate de presa din Țara Bascilor.

Ianis Hagi, a cărui cotă a scăzut odată cu împrumutul în Spania, nu va continua la Deportivo Alavés după finalul acestei stagiuni. Românul se va întoarce în Scoția, la Rangers, club care va decide dacă îl va păstra în lot sau îl va vinde.