VIDEO Olimpiu Moruțan nu mai e Antoine Griezmann! „Dublă” pentru român, care a fost titular la Pisa alături de Ioniță și Marin

Olimpiu Morutan Antoine Griezmann Artur Ionita marius marin Pisa Stranieri
Data publicarii: Sambata 05 Noiembrie 2022, 16:30
Data actualizarii: Sambata 05 Noiembrie 2022, 16:51

Echipa românilor a jucat în etapa 12 din Serie B pe teren propriu cu Cosenza, vecină de clasament.

LIVE Pisa - Cosenza 3-1 (Moruțan '12, Masucci '45+5, Moruțan 63'/D'Urso 82')

După acest meci, Pisa a ieșit din zona retrogradării, urcând pe poziția a 13-a, cu 14 puncte.

• Moruțan a realizat „dubla” în minutul 63 și a dus scorul la 3-0 pentru echipa sa, care se „distrează” cu Cosenza pe teren propriu.

• Olimpiu Moruțan a deschis scorul după un șut cu stângul, fără vreo șansă pentru portarul advers Marson.

știre inițială

Pisa (locul 15, cu 11 puncte și golaveraj 0) și Cosenza (locul 16, tot cu 11 puncte, dar cu golaveraj -8) joacă sâmbătă de la ora 15:00 în etapa a 12-a din Serie B.

La gazde, Olimpiu Moruțan, Marius Marin și Artur Ioniță (fotbalist cu cetățenie română care evoluează pentru naționala Republicii Moldova) sunt titulari, în timp ce Adrian Rus este rezervă.

Olimpiu Moruțan, introdus la Pisa mereu după minutul 70 sau rezervă

În toate meciurile jucate în octombrie, cu excepția ultimului, Moruțan, care este împrumutat la Pisa de la Galatasaray Istanbul, a fost introdus după minutul 70: '73 în 3-1 în deplasare cu Perugia, '71 în 0-0 acasă cu Parma și '72 în 4-2 acasă cu Modena.

Tot în octombrie, Moruțan a rămas pe banca de rezerve în 3-3 afară cu Palermo, și la fel s-a întâmplat și în ultimul meci din septembrie, un 1-1 în deplasare cu Venezia.

Situația românului de la Pisa aduce aminte de recentul caz al lui Antoine Griezmann.

Antoine Griezmann, introdus la Atletico Madrid mereu după minutul 60

La revenirea acestuia la Atletico Madrid, în contractul de împrumut semnat cu FC Barcelona era prevăzută o clauză de cumpărare în valoare de 40 de milioane de euro, clauză care devenea obligatorie pentru madrileni dacă francezul ar fi bifat cel puţin 45 de minute în mai mult de 50% din meciuri.

Drept urmare, clauza a şi fost motivul pentru care antrenorul lui Atletico, Diego Simeone, l-a ţinut pe banca de rezerve pe Griezmann la fiecare meci al echipei din debutul acestui sezon, introducându-l în joc doar din minutul 60.

Asta până când Atletico Madrid a oficializat, luna trecută, transferul definitiv al internaţionalului francez de la FC Barcelona, până în 2026.