Edi, de el ai uitat? Moruțan a primit laude pe bandă rulantă în presa din Italia

Olimpiu Morutan Perugia perugia - pisa Pisa Italia
Data publicarii: Duminica 02 Octombrie 2022, 19:28
Data actualizarii: Duminica 02 Octombrie 2022, 19:29

Pisa, echipa lui Marius Marin, Adrian Rus și Olimpiu Moruțan, a obținut prima victorie a sezonului în Serie B, scor 3-1 pe terenul celor de la Perugia.

Cei trei români au început meciul pe banca de rezerve, dar au fost introduși pe finalul reprizei secunde. Moruțan s-a făcut remarcat cu un assist la golul de 3-1, marcat de Toure în prelungirile partidei.

Moruțan, lăudat de presa din Italia după Perugia - Pisa 1-3!

După meci, Moruțan (intrat în minutul 73) a fost lăudat de presa din Italia. Publicația tuttomercatoweb i-a oferit nota 6,5: ”A intrat bine, i-a oferit lui Toure pasa pentru 3-1”, au notat jurnaliștii italieni, care l-au notat pe Marius Marin cu nota 6. Intrat în minutul 90, Adi Rus nu a fost evaluat.

”Un bun impact, l-a servit pe Toure pentru golul de 3-1. Al treilea assist al sezonului”, a scris și Tuttopisa, care l-a notat pe Moruțan cu 6,5. Marius Marin a primit aceeași notă.

Victoria cu Perugia nu a ajutat-o foarte mult pe Pisa, care a rămas în zona locurilor direct retrogradabile, cu cinci puncte după șapte partide.

Pentru Pisa urmează meciul de pe teren propriu cu Parma, echipa la care evoluează Dennis Man și Valentin Mihăilă.