Olaroiu, eliminat de la Cupa Asiei dupa 1-3 cu Uzbekistan! Arabia Saudita, doua infrangeri si o victorie in Australia

Cosmin Olaroiu Arabia Saudita cupa asiei Stranieri
Data publicarii: Duminica 18 Ianuarie 2015, 13:38
Data actualizarii: Duminica 18 Ianuarie 2015, 13:42

Cosmin Olaroiu si nationala Arabiei Saudite au parasit Cupa Asiei inca din faza grupelor, dupa infrangerea suferita in aceasta dimineata in fata Uzbekistanului.

Echipa nationala a Arabiei Saudite a ratat calificarea in sferturile de finala ale Cupei Asiei, dupa ce a fost invinsa, la Melbourne, cu 3-1 de reprezentativa Uzbekistanului, in ultima etapa a grupei B.

Golurile invingatorilor au fost marcate de Rashidov '2, '79 si Sodiev '71, in timp ce pentru invinsi a inscris Mohammad Al Sahlawi, in minutul 60, din penalty.

In celalalt meci al grupei B, selectionata Chinei a trecut, la Canberra, cu 2-1 de Coreea de Nord. Golurile invingătorilor au fost marcate de Sun Ke, in minutele 1 si 42, in timp ce coreenii au punctat prin autogolul lui Gao Lin, in minutul 56.

Clasamentul final al grupei B
1. China - 9 puncte
2. Uzbekistan - 6 puncte
3. Arabia Saudita - 3 puncte
4. Coreea de Nord - 0 puncte

In sferturile de finala, China va intalni Australia (22 ianuarie, ora 9.30), iar Uzbekistan va juca impotriva Coreei de Sud (22 ianuarie, ora 12.30).

Luni, 19 ianuarie, de la ora 11.00, vor avea loc meciurile din ultima etapa a grupei C: Iran - Emiratele Arabe Unite si Qatar - Bahrain.