Nota primită de Chiricheș în Cremonese - Lecce. În ce minut a fost schimbat românul

Vlad Chiriches Cremonese - Lecce Serie A Stranieri Vlad Chiricheș
Data publicarii: Sambata 04 Februarie 2023, 18:45
Data actualizarii: Sambata 04 Februarie 2023, 18:45

Echipa fundașului se află pe locul 20 în Serie A.

După 21 de etape, Cremonese se află în „zona fierbinte” a clasamentului cu doar opt puncte din 63 posibile. Echipa la care Vlad Chiricheș este legitimat din iulie 2022 nu are nicio victorie în actuala stagiune, în schimb a remizat de opt ori și a înregistrat 13 eșecuri.

În Cremonese - Lecce, antrenorul gazdelor, Davide Ballardini l-a trimis încă din primul minut pe fundașul român în joc, însă l-a schimbat în minutul 74, la 2-0 pentru Lecce, fiind înlocuit de intrarea lui Emanuel Aiwu.

Potrivit Tuttomercatoweb, Chiricheș a fost notat cu 5.5: „A închis bine de câteva ori, iar experiența l-a făcut să fie în locul potrivit la momentul potrivit. În ciuda acestor lucruri, nu se poate opune lui Strefezza să-l dubleze și ajunge prea târziu la fază. Din minutul 74 este înlocuit de Aiwu”.

Vlad Chiricheș poate face pasul în Serie B!

Jurnalistul Nicolo Schira a anunțat pe pagina sa de Twitter că gruparea din Cremona poartă negocieri cu Cagliari pentru transferul lui Chiricheș. Rămâne de văzut dacă cele două părți vor ajunge la un acord, având în vedere că internaționalul român a semnat un contract valabil până la finalul acestui sezon cu Cremonese, alături de care are ca obiectiv salvarea de la retrogradare.

Cagliari ar putea fi a patra echipă din Italia pentru care evoluează Vlad Chiricheș. În 2015, Napoli l-a transferat de la Tottenham pentru șapte milioane de euro, apoi a făcut pasul la Sassuolo, în 2019, în schimbul sumei de 9,5 miioane de euro. În Serie A, Chiricheș a jucat 102 meciuri, în care a înscris de cinci ori. Site-urile de specialitate îl evaluează la 1,3 milioane de euro.