Nicolae Stanciu, gol și assist în fața echipei lui Cordea și Dugandzic! Cât s-a terminat Damac - Al Taee

Nicolae Stanciu Al Taee Cosmin Contra Damac Stranieri Nicolae Stanciu, gol în Damac - Al Taee / Sursa foto: Twitter
Data publicarii: Joi 21 Decembrie 2023, 19:32
Data actualizarii: Joi 21 Decembrie 2023, 19:33

Damac și Al Taee s-au duelat în etapa cu numărul 18 din Premier League a Arabiei Saudite, scor 3-0.

Echipa lui Cosmin Contra, cu Nicolae Stanciu titular, s-a impus în duelul de pe teren propriu cu Al Taee, în care Andrei Cordea și Marko Dugandzic au fost titulari. Prima repriză s-a încheiat fără gol, însă Damac s-a dezlănțuit în a doua parte.

Chafai a deschis scorul, în minutul 57, iar în minutul 85, tot el a dublat avantajul echipei sale, după ce a trimis în plasă din fața porții, în urma unei respingeri greșite a portarului advers, venită după o lovitură liberă executată puternic de Nicolae Stanciu. Mijlocașul român și căpitanul naționalei și-a trecut și numele în dreptul marcatorilor, în minutul 11 de prelungiri.

• Nicolae Stanciu, gol în Damac - Al Taee / Sursa foto: Twitter

Damac a urcat pe locul 5 în campionat în urma victoriei obținute, cel puțin temporar, având 30 de puncte, după cinci victorii consecutive. De cealaltă parte, Al Taee se află pe locul 13, cu 17 puncte și a legat trei înfrângeri consecutive.

Nicolae Stanciu a ajuns la 4 goluri și 4 assist-uri în 14 meciuri jucate în tricoul lui Damac.