Nedelcearu și Mogoș, demolați acasă de Lecce! Ce note au primit internaționalii români

ionut nedelcearu Crotone Echipa Nationala Vasile Mogos Stranieri
Data publicarii: Miercuri 22 Septembrie 2021, 10:28
Data actualizarii: Miercuri 22 Septembrie 2021, 10:30

Ambii jucători se află în lotul preliminar pentru meciurile cu Germania și Armenia.

Crotone a pierdut aseară clar meciul de pe propriul teren cu Lecce, 0-3 în etapa a cincea din Serie B, și încă așteaptă prima victorie în campionat. Dintre români, doar Mogoș a fost titular, jucând mijlocaș dreapta în sistemul 3-4-2-1, în timp ce Nedelcearu a fost introdus la pauză în locul unuia dintre cei trei fundași centrali.

Mogoș criticat, Nedelcearu lăudat

Mogoș a fost notat cu 5,5 de site-ul tuttomercatoweb, care a scris despre lateralul român că ”în primele 45 de minute nu i-a furnizat lui Mondonico (n.r. - fundașul central dreapta) sprijinul necesar. A fost ceva mai bun în faza ofensivă, unde a atacat constant, însă cu prea puțină luciditate”.

Nedelcearu, în schimb, a fost notat cu 6. ”A intrat în repriza a doua cu atitudinea corectă și cu dorința de a-și ajuta coechipierii”, l-a caracterizat același site italian. Ambii jucători se află în lotul preliminar convocat de selecționerul Mirel Rădoi pentru meciurile cu Germania și Armenia din luna octombrie, din preliminariile Campionatului Mondial.